Antika Soba Modelleri

Değerli takipçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Antika Sobalar hakkında bilgi vermek istiyoruz. Antika meraklılarının çok ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bu kısa makalemizde ülkemizde soba kullanımının gelişimine ilişkin bilgilendirmelerde bulunacağız. Türklerin ısınma araçları içerisinde ocaklar, mangallar bulunmaktaydı. Soba kullanılmamaktaydı. Selçuklularda, Bizans’ta, Osmanlı’da ve doğu ülkelerinde ısınma ocaklar yardımıyla yapılmaktaydı. İlk olarak soba, Osmanlı’nın son dönemlerinde özellikle de Tanzimat döneminde Batı ile kurulan ilişkiler sonucunda ülkemize getirildi. Batıyı gören osmanlı aydınları, gezginler, devlet adamları avrupa mimarisi ile tanıştıktan ve benzer oturum alanlarını ülkelerinde yapmaya başladıktan sobayı da kullanmaya başladılar.

Ayrıca soba Rusya üzerinden ülkemize giriş yapınca büyük bir hızla karadenizden başlayarak bütün ülkeye yayıldı. Ocaklara oranla daha fazla alanı ısıtma kapasitesine sahip olan soba zamanla evlerin dışında, çalışma alanlarında da kullanılmaya başladı. Genellikle çini, tuğlalı, saç, dökme soba gibi çeşitlere ayrılan sobalar içerisinde en değerlisi olan Çini soba sarayların, konakların ve köşklerin vazgeçilmez ısınma aracı olarak uzun süre tahtını korudu.

Galerimizde sizler için antika olabilecek değere sahip soba örneklerini bulabilirsiniz. Meraklıları için hazırlanan bu özel dosyaya galerimizi tıklayarak ulaşabilir ve Nostaljik soba modellerini inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Alçak Tavanlı Evler İçin Avize Modelleri başlıklı makalemizde alçak tavanlı evler için avize, tavana sıfır avize ve tavana sıfır avize modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir. Web sitemiz dekorasyon fikirleri, ev dekorasyon ve mobilya dekorasyon konularında içerik üretmektedir.
Optimized with PageSpeed Ninja

Yükleniyor..