Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Antika Soba Modelleri

Antika Soba Modelleri

Değerli takipçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Antika Sobalar hakkında bilgi vermek istiyoruz. Antika meraklılarının çok ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bu kısa makalemizde ülkemizde soba kullanımının gelişimine ilişkin bilgilendirmelerde bulunacağız. Türklerin ısınma araçları içerisinde ocaklar, mangallar bulunmaktaydı. Soba kullanılmamaktaydı. Selçuklularda, Bizans’ta, Osmanlı’da ve doğu ülkelerinde ısınma ocaklar yardımıyla yapılmaktaydı. İlk olarak soba, Osmanlı’nın son dönemlerinde özellikle de Tanzimat döneminde Batı ile kurulan ilişkiler sonucunda ülkemize getirildi. Batıyı gören osmanlı aydınları, gezginler, devlet adamları avrupa mimarisi ile tanıştıktan ve benzer oturum alanlarını ülkelerinde yapmaya başladıktan sobayı da kullanmaya başladılar.

Ayrıca soba Rusya üzerinden ülkemize giriş yapınca büyük bir hızla karadenizden başlayarak bütün ülkeye yayıldı. Ocaklara oranla daha fazla alanı ısıtma kapasitesine sahip olan soba zamanla evlerin dışında, çalışma alanlarında da kullanılmaya başladı. Genellikle çini, tuğlalı, saç, dökme soba gibi çeşitlere ayrılan sobalar içerisinde en değerlisi olan Çini soba sarayların, konakların ve köşklerin vazgeçilmez ısınma aracı olarak uzun süre tahtını korudu.

Galerimizde sizler için antika olabilecek değere sahip soba örneklerini bulabilirsiniz. Meraklıları için hazırlanan bu özel dosyaya galerimizi tıklayarak ulaşabilir ve Nostaljik soba modellerini inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Fuga Mobilya İle Evinizi Yenileyin başlıklı makalemizde fuga Mobilya, Fuga Mobilya 2016-2017 Mobilya tasarımları ve Fuga Mobilya Koleksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar:

  • antik mangal modelleri
  • antika çini sobalar
  • eski soba
  • osmanlı sobaları
  • soba koleksiyonu

Hakkında Secret

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir. Secrethome.net ev dekorasyon fikirleri sunar, site üzerinde ürün satışı bulunmamaktadır.