Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Avangart Dekorasyon Fikirleri

Avangart Dekorasyon Fikirleri

Değerli Secrethome.net takipçileri. Bu yazımızda sizlere Avangard kelimesinin anlamı, kökeni ve dekorasyona yansımaları hakkında bilgiler sunmak istiyoruz. Dekorasyonda avangard denilince aklımıza hemen işlemeli, varaklı, oymalı, klasik mobilyalar gelmektedir. Avangard mobilya daha çok ülkemizde lüks, ağır, parıltılı ürünleri çağrıştırmaktadır. Oysa Avangard fransızca kökenli askeri bir terim olup öncü birlik anlamına gelmektedir. Daha çok kültür, sanat ve politikada yenilikçi kişileri veya deneysel işleri temsil eder.

Sanat ve siyaset alanında kullanılan avangard terimi, Rönasans’ın askeri teorisinden devşirilmiş bir metafordur: Battaglia, retrogard, avangard, hareket halindeki bir ordunun üç bölümünü temsil eder. Bu terimi sanat alanında kullanan ilk kişi Saint-Simon’dur. Bundan sonra devrimci siyasi hareketlerin, özellikle komünist hareketlerin jargonuna girer (Vikipedia). Avangart sanat, kültür, politik alanda kabul edilmiş olan kurallarını sarsıp değiştirmeyi amaçlar. Dekorasyon ve tasarımlarda ise daha önce hiç denenmemiş, yapılmamış, sıra dışı, alışılmadık, hatta göze biraz tuhaf kaçan, yenilikçi ve yaratıcı dizaynlar anlamına gelmektedir. Avangart sadece klasik stilin değil bütün stillerin alışılagelmiş dışında yorumlanması olarak da tanımlanabilir.

Avangart mobilyaların en temel özellikleri bilinen genel geçer kalıpları sarsacak nitelikte bir dizayna sahip olmaları ve tasarımlarında sanat da içermeleridir. Yani son derece özgün ve örnek teşkil eden mobilyalara avangart mobilyalar denebilir. Farklı boyutlarda, deneysel denilebilecek tarzlardaki mobilyalar bu kategoriye girmektedir. Daha iyi anlaşılması ve akılda kalması amacıyla sizlere avangart dekorasyon örneklerinden en güzellerini seçip bir galeri hazırladık. Galerimizi tıklayarak Avangart dekorasyon fikirleri hakkında bilgi edinebilir ve ilginizi çektiyse sizde dekorasyonunuzu avangart stile çevirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Biev Yeni Sezon Dekoratif Ev Mobilyası Modelleri başlıklı makalemizde Biev, Biev Dekoratif Ev Ürünleri ve Biev dekoratif ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Secret

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir. Secrethome.net ev dekorasyon fikirleri sunar, site üzerinde ürün satışı bulunmamaktadır.