Ev Dekorasyonu Oturma Odası , Salon

2018 Şömine Modelleri

Written by Secret

Şömine, bir ortamın ısınması amacıyla kullanılan, içinde ateş yakılabilmesi için özel bölmeye sahip olan bir yapıdır. Soba veya kalorifer sistemlerinde olduğu gibi ateş yakılması sonucu oluşan duman için basa sistemleri bulunmaktadır. Şöminelerde soba ve kaloriferden farklı olarak, ısınma fonksiyonunun yanı sıra dekoratif bir eleman olarak birçok alanda kullanılmaktadır.

Günümüzdeki yapılaşma nedeni ile apartmanlaşmaya yönelim ve çoğunda şömine sistemlerinin yer almaması bunların pek fazla tercih edilmemesine neden olmaktadır. Fakat ilerleyen teknolojinin bize sunduğu avantajlardan olan elektrikli şömineler veya doğal gaz sistemleri ile işleyen şömineler günlük yaşamda oldukça kolaylık sağlamakta ve dekorasyon amacı ile de kullanılmaktadır.

Genelde iç mekanlarda kullanılan şömineler, günümüzde dış mekan bahçe, teras ve avlularda da kullanılmaktadır. Isı elemanı olarak kullanılmasının yanı sıra barbeküye olanak sağlamasıyla hem işlevsel hem de dekoratif özelliğiyle önem taşımaktadır. 2018 şömine modelleri, tasarım konusunda gün geçtikçe gelişen şömine çeşitleri ile fark yaratmaktadır.

Tasarım konusunda ön sıralarda yer alan fransız ve italyan şömine modelleri son zamanlarda oldukça ilgi odağı haline gelmiştir. Fakat günümüzde ki yapılaşma ile beraber yapay veya elektrikli şömine çeşitleri daha çok tercih edilmektedir. Şömineler yapay, elektrikli ve taş şömineler olmak üzere çeşitli modelleri vardır.

2018 Şömine Modelleri

Yapay Şömineler

Yapay şömineler günümüzde sadece dekoratif bir eleman olarak kullanılabilen şöminelerdir. Temiz ve rahat kullanımı ile evlerin vazgeçilmez parçaları haline gelmiştir. Şömine kullanmak istemeyenler için bir alternatif olabilecek yapay şömineler, yapay bir yanan ateş görünümü sunmaktadır. Hem müstakil evde yaşayan hem de apartman dairesinde yaşayanların sahip olmasına olanak sağlayan şömine çeşididir.

Elektrikli Şömineler

Son dönemlerde oldukça tercih edilen şömine çeşitlerinden biri olmaktadır. evlerde sıcak bir ortam yaratması ile birlikte dekoratif görüntüsü ile şık bir görüntü elde edilebilmektedir. lüx bir görüntüye sahip olduğu için evinizin kaliteli görünmesine olanak sağlamaktadır.

Taş Şömineler

Gerçek bir ısınma elemanı ve dekoratif amaçlı olarak kullanılan şöminelerdir. Bir apartman dairesi için gerekli sistemin önceden kurulmuş olması, müstakil ev için ise yoksa oluşturulması gerekmektedir. Apartman daireleri için bu sistemin sonradan kurulması oldukça güç bir işlemdir. Buralarda yapay veya elektrikli şömine sistemlerinin kullanılmasının nedeni de budur.

Müstakil evler gerçek şömine kullanımı için daha uygun ortamlar yaratma açısından daha kullanışlı ve uygun yaşam alanlarıdır. Gerçek bir şömine sahibi olarak hem ısınma ihtiyacınızı karşılayabilir hem de evinizin dekorasyonunu da katkı sağlayabilirsiniz.

Günümüzde en çok tercih edilen gerçek taş şömine modelleri oldukça sıcak ve şık ortamlar yaratmaktadır. Gerçek beyaz taşlardan oluşturulan adeta sarayları andıran şömine modelleri mekana derinlik katmaları ve ferah bir ortam oluşturmaları ile oldukça tercih edilmektedir. Fakat daha modern bir hava katmak isteyenler için siyah cam ile hazırlanan kapalı şömineler de ideal bir seçim olmaktadır.

Sizler için derlediğimiz 2018 şömine modelleri galerimize göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşınız.

 

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.