Ev Dekorasyonu

Başarılı Dekorasyonun İpuçları

Başarılı bir dekorasyonun sırrı kusursuz planlama, doğru seçimler, benimsediğiniz dekorasyon tarzı, mekanın boyutları ve özellikleri, kişisel tercihler, beğeniler olarak sıralanabilir. Ardından dekorasyonda kullanılacak malzemelerin ve aksesuarların seçimi, renginin belirlenmesi ve bir bütün olarak sergilenmesi gelebilir. Tabi burada kişisel tercihlerde dekorasyonun belirleyici unsurları olarak öne çıkmaktadır. Günümüzde artık iç ve dış mekan dekorasyonunu yapan profesyonellerde bulunmakla birlikte dekorasyonuna kendisi karar verecek ve uygulayacak olanların belirtilen eksen doğrultusunda hakeret etmeleri dekorasyonun etkili ve başarılı olması açısından önemli olacaktır.

Dekorasyonun kelime olarak açılımı yaşanılan alanların planlı olarak, sanatsal ve estetik açıdan düzenlenmesi olarak özetlenebilir. Herşeyden önce dekorasyonu yapılacak alanın ne amaçla kullanılacağına dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle beğeniler doğrultusunda bir ana tema belirlenmesi yapılacak çalışmayı kolaylaştıracaktır. Unutulmamalıdır ki yaşanılan mekanın dekorasyonu aslında orada yaşayanlar hakkında ipuçları verir ve bir ön fikir oluşmasını sağlar. Bir mekanı dekore ederken bir tema belirlenmesi gerektiğini belirtmiştik. Sırayla gidilirse ardından duvarlar gelecektir. Dekorasyonda kullanılacak olan mobilyalar, aksesuarlar, tekstil ürünleri de düşünülerek bir renk belirlenmelidir ve bu renk diğer eşyalarla da uyum içerisinde olmalıdır. Bu ana duvar rengin daha nötr tonlarda olmasında fayda vardır. Belki koyu tonlamalarla mekanda boyutsal etkiler, efektler ve ışık oyunları yaratılabilir.

Dekorasyon kişiyi anlatmalıdır. Mekanın gerçek sahibinin özelliklerini taşımalıdır. Bir obje, bir pano, özel bir köşe kişiyi anlatmalıdır. Sadelikten yana bir uygulama görsellik açısından her zaman daha iyi sonuçlar verir. Bu nedenle kalabalık bir dizayndan, fazla aksesuar yerleşiminden uzak durulmasında fayda görülmektedir. Süs eşyalarınızı, aksesuarlarınızı tıpkı bir müze vitrini düzenler gibi tematik olarak sergilenebilir ve odak noktaları oluşturulabilir. Bu uygulamayı duvarlarda da canlandırarak renk ve obje kombinasyonu oluşturulabilir. Bu göze oldukça hoş görünecektir. Renk seçimlerinde karşıtlıklar ilkesini kullanılabilir. Zıt renklerin birbirleriyle olan etkileşimin mükemmel görselliği karşısında hayranlık uyandıracak mekanlar elde edilebilir.

Kullanılan tekstil ürünlerinin de rengine ve desenine son derece dikkat edilmesi gerekir. Perdelerin seçimi son derece önemlidir. Duvar renk ve desenleri ile uyum içerisinde olmalıdır. Eğer duvarlar tek renk ise fazla abartılı olmayan desenli perde çeşitleri kullanılabilir. Halı seçimi, koltuk kumaşları, aksesuar olarak kullanılan minderler, kırlentler, örtüler de hep aynı prensipten yola çıkarak tercih edilmeli, gözü yoran, karmaşa yaratan renk ve modellerden kaçınılmalıdır.

Şimdi sizlere doğru içerikte hazırlanmış dekorasyon uygulamalarını sunmak istiyoruz. Galerimizi tıklayarak bu başarılı dekorasyon  örneklerini inceleyebilir ve fikir edinebilirsiniz.

Başarılı Dekorasyon Örnekleri (21)

 

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.