Trend Stil

Cami Süsleme Sanatı ve Cami Kubbeleri

Değerli Secrethome takipçileri. Bu yazımızda sizlere cam sanatının camilerde şekil bulmuş hali olan kubbe süslemeleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Tamamen görsel bir keyif alacağınızı umduğumuz bu harika süsleme sanatını sizlere kısaca anlatmak istiyoruz. Öncelikle sizlere vitrayın tanımını yapmak istiyoruz.

Vitray sanatını gün ışığının az oluşu ve çokluğu ile değişimler kazanan bir ışıklı resim sanatı olarak tanımlayabiliriz. Vitray ışık değişimleri ya da ışığı etkileyen elemanların değişimi ile sürekli değişim gösterir ve aynı kalmayarak farklı özellikler gösterir. Işığın azalıp çoğalması, onu etkileyen cisimlerin hareketleri vitray üzerinde ren ve gölgelerin meydana gelmesine neden olur. Bundan kısa bir süre öncesine kadar vitray sanatında doğal ışıktan yararlanılmıştır ancak günümüzde teknolojik gelişimlere paralel olarak elektrikten de yararlanılmıştır.

Cam parçalarının alçıyla birleştirildiği, bağlantı elemanı olarak alçının kullanıldığı tekniğe de alçı vitray tekniği denilmektedir. Türk sanatında bitki ve çiçek motiflerinin yanı sıra yazı ve geoemetrik şekiller sıklıkla görülmektedir. Türk sanatında pencerelerde boya kullanılmaz daha çok camın yapımı sırasında renklendirme yapılmıştır.

Mimaride saray, kasır, cami, türbe, köşk, yalı, mescid gibi yapıların kubbelerini, tavanlarını ve iç duvarlarını sıva, ahşap, bez, taş, deri gibi elemanlar üzerine renkli boyalar, kabartma ve bazende altın varak kullanılarak ince uzun kıllı kalem tabir edilen fırçalarla yapılan süsleme sanatına da cami süsleme sanatı denir.

Galerimizde yer alan görsellerdeki cami kubbeleri ise cami süsleme sanatına en güzel örnekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha çok lale, sümbül, gül, süsen, nergis, karanfil gibi çiçekler, çiçek açmış ağaçlar, üzüm salkımları gibi motiflerin yer aldığı, bunların dışında kuş, yaprak ve efsanevi hayvanların resmedildiği cami kubbelerinde mükemmel işçilik ve yüksek sanatsal deha hemen dikkati çekmektedir.
Galerimizi tıklayarak mükemmelliğin en güzel hali olan cami süsleme sanatının hayat bulmuş hali olan cami kubbelerini yakından inceleyin ve keyifli anlar yaşayın.

 

 

 

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.