Çocuk Odası Ev Dekorasyonu

Çocuk Odalarında Oyun Köşesi Önerileri

Written by Secret

Çocuklar Odalarında Özgür ve Mutlu Hissetmeli

Çocukların uyuduğu, oyun ve aktiviteler için kullandığı alanlar, çocuk gelişimine etki eden ve dekorasyonuna dikkat edilmesi gereken alanlardır. Kendini rahat, özgür ve mutlu hissettiği alanlarda vakit geçiren çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi hızlanmakta ve hayal gücü ile üretkenliklerinde artış olmaktadır.

Çocuk odası, aynı zamanda çocuğun oyunla hayatı öğrendiği ve arkadaşları ile vakit geçirerek sosyalleşme becerilerini geliştirdiği bir alandır. Çocuğun odasını benimsemesi ve sahiplenmesi için odası onun rahatlığı ve ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmalı ve odada kendi istediği bazı değişiklikleri yapmasının önü açılmalıdır. Oda için seçtiğiniz eşyalar ve yerleşim düzeni çocuğun güvenliğini riske sokmayacak şekilde olmalıdır. Eşya seçiminin bir başka boyutu da alerji yaratma riski taşımayan sağlığa uygun eşya seçimidir. Eşyaların üretiminde kullanılan hammadde ve boyalar odasında uzun saatler geçiren çocuğun sağlığı üzerinde ciddi etkilere neden olmaktadır.

Çocuk Odalarında Oyun Köşesi Önerileri

Çocuk odası için istenilen nitelikte objeleri temin etmenizin mümkün olmaması halinde, evde tasarladığınız objeleri kullanabilir; hazırlama sürecine çocuğun dâhil olmasını sağlayarak hem odasına aidiyetini hızlandırabilir hem de çocuğunuzla nitelikli bir zaman geçirmiş olursunuz.

 

Oyun Köşesi Oluşturmanın Önemi

Çocuğun kendine ait bir odası varsa odadaki belirli bölümler oyun için ayrılabilir veya kendine ait bir odası olmayan çocuklar için evin uygun bir köşesi oyun alanı haline getirilebilir. Belirli bir oyun alanının olması hem çocuğu rahatlatacak hem de tüm evin dağılmasının önüne geçilmiş olacaktır. Çok fonksiyonlu eşyaların tercih edilmesi halinde hem boş alan fazlalaşacak hem de oyuncak veya kitap düzenleme gibi değişik ihtiyaçları karşılamak mümkün olacaktır. Çocukların kullandığı alandaki eşyaların kolay kullanılabilir olması odalarını kendilerinin toplaması için teşvik edici bir unsur olacak ve sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Çocuk Odalarında Oyun Köşesi Modelleri

Oyun köşesi olarak belirlenen alan çocuğun kolay ulaşabileceği şekilde olmalı ve çocuğun güvenliği ve rahatlığını ön planda tutmalıdır. Oyun köşesindeki dekorasyon çocuğun yaşına ve yapabildiği etkinliklere göre belirlenmeli ve zaman zaman değişiklik yapılmalıdır. Oyun alanının hazırlanmasında çocuğun fikirleri önemsenmeli ve bu bölümün ona özel bir alan olduğu anlatılmalıdır. Oyun köşesinde çocuğun kişisel gelişimini ve hayal gücünü destekleyen, eğilim ve yeteneklerine uygun eğitici niteliği olan materyallere de yer verilmelidir.

Oyun Köşesi Önerileri

Çocukların hayal gücünü geliştiren, oyuncaklarını düzenlemelerini ve istedikleri an kullanabilmelerini sağlayan bir oyun köşesi hazırlamak çocukların çok ilgisini çekecektir.
Oldukça uygun fiyatlara birçok yerden temin edilmesi mümkün olan renkli saklama kaplarını oyuncak düzenleme ve gruplandırma için kullanabilirsiniz. Böylece hem dağınık bir görüntü oluşmaz, hem istediği oyuncağa ulaşmak kolaylaşır hem de oyuncakları toplamak keyifli hale getirilebilir.

Çocuk Odalarında Oyun Köşesi Modelleri

Çocuğunuzun resim veya boyama yapmasını teşvik etmek istiyorsanız veya resim konusunda yetenekli bir çocuğa sahipseniz yaptığı etkinlikleri renkli mandallarla ipe asabilirsiniz.
Odanın bir köşesine kurduğunuz bir çadırla kolayca kamp havasına girebilir veya ahşap oyun evleri temin ederek ağaç evde oynuyormuş gibi hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Bütçem bunları yapmak için yeterli değil diye düşünüyorsanız büyük kartonları keserek kendi oyun evinizi oluşturabilirsiniz.

Masa başında gerçekleştirilen aktiviteleri teşvik etmek için klasik çalışma masası anlayışından vazgeçerek onlara özel masalar oluşturabilirsiniz.

 

Sizin için 2018 – 2019 sezonunun en güzel Çocuk Odalarında Oyun Köşesi Önerilerini galerimize ekledik, detaylı inceleyebilirsiniz.

 

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.