Ev Dekorasyonu

Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi

İnsanın varoluşundan itibaren ışık her zaman için yaşamın kaynağı olmuştur. İnsanoğlu sürdürdüğü yaşam mücadelesinde ışıktan nasıl yararlanabileceği araştırmış, ışığı elde tutmayı, istediği an kullanabilmeyi, ışığı kullanarak gün içerisinde yapabileceklerini geceye de taşımış ve ilk zamanlar ilkel malzemelerle varlığını sürdürmeyi başardığı ışığı, teknolojisini ve yaratıcılığını kullanarak kontrol altına almış ve bununla beraber sanatını, üreticiliği ve teknolojisini geliştirmiştir. Işık sayesinde insan görebilme yeteneğini sanata da yansıtmış ve artık varolmasının yanında artık bulunduğu ortamı güzelleştirme, dekore etme, sanat yapma, fikir üretme ve uygulama anlayışını da geliştirmiştir.

Doğru bir aydınlatma nesnelerin daha iyi algılanmasına neden olur ve mekana derinlik katar. Bu da dekorasyonda iyi bir planlama ve uygulamayı gerektirir. Seçici bir ışıkla evinizde odak noktalar oluşturabilirsiniz. Bu da spot ışıklandırmalar sayesinde olabilir. Spot aydınlatma ile bulunulan mekan geniş ve büyük gözükebilir. Salonunuzda led aydınlatma kullanabilirsiniz. Görülmesini ya da öne çıkmasını istediğiniz alanlara ayarlanabilir lambalar yerleştirebilir, parlak ışıklarla dikkati çekebilirsiniz. Yine bu tür aydınlatma ile dinlenme köşeleri oluşturabilirsiniz.Dramatik aydınlatma ile loş ve bohem köşeler yaratabilirsiniz.  Çalışma odaları için masa lambası ya da abajur gayet güzel ve kullanışlı olabilir. Mutfak aydınlatmasında ise dolap içlerine yerleştirilen led aydınlatmalar ya da tezgahının üstüne uygulanan ışıklandırma kullanabilirsiniz.

Çocuk odalarında son derece eğlenceli ve esprili aydınlatmalar çocuklarınızı oldukça mutlu edecektir. Evin en önemli bölümü olan banyolardaki aydınlatma ise genel bir aydınlatmanın yanı sıra spot aydınlatma işinizi görecektir. Hatta ayna kenarlarına yerleştirilen aplikler ve banyo dolaplarının içine yerleştirilen aydınlatmalar da banyo keyfinizi ikiye katlayacaktır. Yatak odaları ise özel alanlar olduğu için yine burada dramatik bir aydınlatmayı sağlayacak abajurlar ya da led aydınlatmalar istenilen etkiyi sağlayacaktır. Evin geneli hakkında fikir verecek olan antre de ise güçlü ışık veren tavandan aydınlatma uygun olacaktır.

Sizlere fikir oluşturması için dekoratif aydınlatmaya ilişkin bir kaç görselden oluşan galeri hazırladık.  Ev dekorasyonunda aydınlatma görselleri için galerimizi tıklayınız.

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.