Ev Dekorasyonu Oturma Odası , Salon Renkler Trend Stil

Dekorasyonda Duvar Kağıtlarının Seçimi

Written by Secret

İç mekan dekorasyonu yapılırken şıklık unsuru olarak sıkça tercih edilen duvar kağıtlarının nasıl ve ne renk olacağı gibi detaylar seçim aşamasının en önemli noktalarıdır. Söz konusu dekorasyon şekli ile uyumlu nitelikte seçilmiş olan duvar kağıdı diğer dekorasyon ögelerinin de öne çıkmasını ve göz alıcı bir uyuma sahip olmayı mümkün kılar.

Model çeşitliliği bakımından çok fazla alternatife sahip olan duvar kağıtları seçim yapacak olan kişilerinde kararsızlık duygusuna kapılmalarına neden olmaktadır. Karar verecek olan kişilerin ilk aşamada dekorasyon stillerine karar vermeleri, belirli bir duvar kağıdı tarzı çerçevesinde daha kolay karar vermelerini sağlayacaktır.

 Duvar Kağıdı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Duvar kağıdı seçerken kişisel zevkler genellikle ön planda tutulsa da dekorasyona dair seçimlerin yansıtılmaya çalışılması daha doğru olacaktır. Modern, klasik ya da spor tarzda yapılmış olan iç mekanlara hitap eden uygun tercihler yapmak gözlere de hitap eder nitelikte bir duvar dekorasyonuna imza atabilmeye olanak sağlayacaktır.

Diğer önemli bir nokta ise; malzeme kalitesinin birinci sınıf olmasına dikkat etmek olacaktır. Aksi takdirde ekonomik olmasını isterken kalitesiz duvar kağıdı satın almak, modeli ne kadar hoş olursa olsun göze nahoş görünmesine ve uygulama aşamasında güçlük çekilmesine neden olacaktır.

Duvar kağıdı seçerken baz alınması gereken önemli noktalardan bir diğeri de odanın genişliğidir. Küçük metrekareye sahip odalarda 3 boyut özelliği ile odalara derinlik katan modeller ya da açık renkler tercih edilmelidir. Geniş odalarda ise her duvarda farklı duvar kağıdı modeli ile dekorasyona dair farklı dokunuşlar elde edilebilir.

Dekorasyonda Duvar Kağıtlarının Seçimi

Duvar Kağıdı Seçerken Sıkça Yapılan Hatalar

Duvar kağıdının ev ya da ofis dekorasyonuna dahil edilmesinin tek başına yeterli olacağı düşünülse de modelin dekorasyonun içeriği ile uyumlu olması kaçınılmaz bir gerekliliktir. Son yıllarda oldukça değişen duvar kağıdı modası klasik modellerin dışına çıkmayı ve farklılıklar oluşturabilmeyi mümkün hale getirmiştir.

Farklı bir duvar dekorasyonu amaçlayarak eşyalar ile uyumsuz renk ve desen seçiminde bulunmak ise en sık yapılan hatalar arasındadır. Bu konuda risk almak istemeyenlerin duvar kağıdı modasının değişmeyen modelleri arasından tercih yapmaları dekorasyonda bütünlük sağlamalarını kolaylaştıracaktır.

Duvar Kağıtlarında Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyonda bütünlük kriterini sağlamak amacıyla seçimler yaparken renk unsuru kişilere en önemli yardımcılardan biridir. Duvar kağıdı renginin odadaki temel eşyaların rengi ile benzer tonlarda olmasına dikkat etmek başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlayacaktır. Seçimlerinden sıkça sıkılan ya da dekorasyonda değişikliği sevenler için boyanabilir özellikte olan duvar kağıtları renk alternatifinin de fazla olmasına katkı sağlayacaktır.

Renk seçiminde kısıtlı seçeneklere sahip olmayanlar için taş ve tuğla desenli duvar kağıtları modern bir görünüm elde etmeyi sağlamaktadır. Ancak hareketli desene sahip bu tür modellerde duvarın şıklığını gölgeleyecek aksesuarlardan uzak durmak yerinde olacaktır.

Sizler için derlediğimiz dekorasyonda duvar kağıtlarının seçimi galerimize göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşınız.

 

About the author

Secret

5 Comments

  • Düz ve mat bir renk bence duvar kağıdı için idealdir. Çok karmaşık yapılar göz yorabiliyor.

  • Eşyalar ile uyumlu bir renk seçsek bile eşyalar değiştiği zaman bu sefer duvar kağıdı da değiştirmek gerekecek.

  • Görseldeki dünya haritalı duvar kağıdı çok hoşuma gitti. Böyle bir duvar kağıdı bulursam alırım mutlaka.

  • Duvar kağıdı seçerken bence en önemli nokta kir tutmaması. Kir tutmayan içeriğe sahip olan duvar kağıtlarını tercih etmek gerekir.

  • Gri, siyah ya da yeşil tonlardaki duvar kağıtları her zaman gözüme güzel geldi. Açık renklerden ziyade soluk renkler daha şık duruyor.

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.