Ev Aksesuarları

Dekoratif Nostaljik Gaz Lambası Modelleri

Bu yazımızda sizlere dekorasyonunuzu zenginleştirecek, sizleri biraz eskilere götürecek, nostalji yaşatacak olan Gaz Lambası modelleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Hem özel hem de anlamlı bir aksesuar olan dekoratif gaz lambaları genel olarak günümüzde ev süsleme objesi olarak kullanılmakla birlikte istenildiği takdirde nostalji yaşamak, romantik bir ortam yaratmak amacıyla da rahatlıkla kullanılabilmekte. Birbirinden güzel gaz lambalarının tanıtımına geçmeden önce gaz lambalarının nasıl ortaya çıktığı, ne şekilde kullanıldığı, kaç parçadan oluştuğu, işlevselliği ve ülkemizdeki kullanım alanları hakkında kısaca bilgilendirmede bulunmak istiyoruz.

Gaz lambaları kısaca gaz yağının yakıt olarak kullanıldığı, fitilli ve basınçlı olmak üzere iki farklı çeşidi bulunan bir aydınlatma aracıdır. İlk olarak 9. yüzyılda El-Razi tarafından petrol kullanılarak yapılmıştır. 18. yüzyıla gelindiğinde ise gaz lambaları daha çağdaş tasarımlarla geliştirilmiş ve hemen hemen tüm aydınlatma araçlarının genelini oluşturmuştur. Yassılaştırılmış bir fitilin gaz tankının içinden geçirilerek koruyucu bir cam fanus yada şişe ile kapatılması sonucu ortaya çıkan gaz lambaları için gaz lambalarının ilk formu diyebiliriz. Ülkemizde ise 1800’lü yıllarda gaz lambalarının gündelik hayatta kullanıldığını ve hatta bu kullanımın 1900’lü yılların ortalarına kadar sürdüğünü söyleyebiliriz.

Artık sadece birer aksesuar olarak evlerimizde yerini alan gaz lambaları günümüzde teknolojinin yardımıyla ledli ve şarjlı olarak da karşımıza çıkabiliyor. Galerimizde birbirinden güzel gaz lambaları modelleri yer almakta. Galerimizi tıklayarak en güzel gaz lambası modellerini inceleyebilir ve evinizde nostaljik bir köşe için dekoratif gaz lambalarından yardım alabilirsiniz.

 

 

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.