Ev Aksesuarları Ev Dekorasyonu Oturma Odası , Salon

Dekoratif Oyma Modelleri

Written by Secret

Oyma sanatı Türk kültürünün köşe taşlarından biridir. Eski çağlardan beri kullanılan, Osmanlı ve hatta Selçuklu döneminden bize kadar gelen oyma sanatı, birçok süs eşyasında kullanılarak kadim kültürümüz yaşatmaya ve temsil etmeye devam ediyor. Peki, nedir bu oyma sanatı önce kısaca buna bir değinelim. Oyma sanatı ustalarının tamam el emeği ile tıpkı bir dantel şer gibi ahşabı işleme sanatıdır. Bin bir emek ve göz nuru ile kağıt üzerindeki motifleri ahşap üzerine işler oyma sanatı ustası. Bu yüzden oyma sanat ile işlenmiş eşyalar oldukça kıymetlidir.

Dekorasyon amaçlı oyma sanatı en çok nerelerde kullanılır?

Oyma sanatı ile işlenebilecek sayısız sayıda ahşap ürün bulunur. Ustalar ahşap kapılardan tutunda ahşap yemek kaplarına kadar aklınıza gelebilecek her şeyi işlemişler. Özellikle genç kızların çeyizlerinin en büyük süsü olan çeyiz sandıklarını ayrı bir özenle işlemiş ustalarımız ve ortaya inanılamayacak kadar harika ürünler çıkarmışlar. Dekoratif oyma ibrikler, sehpalar, kapılar, tabaklar, tepsiler ve daha niceleri ev dekorasyonunda hala kullanılmakta ve oldukça şık ve zarif durmaktadır.

Dekoratif Oyma Modelleri

 Ev dekorasyonunda oyma sanatı ile işlenmiş ürünlerin kullanımı

Oyma sanatı ile işlenmiş ürünler daha çok klasik tarzın benimsendiği ve tarihi ögelerin kullanıldığı mekanlar için uygundur. Spor ve modern tarzda bir dekorasyon için oyma sanatı ile işlenmiş ürünler pek uygun değildir. Oyma sanatı ile işlenmiş ürünleri klasik tarzın hakim olduğu evinizin her köşesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle salon ve misafir odaları için işlenmiş sehpa ve masalar evinizin şıklığına şıklık katacaktır. Bunların yanında eğer tam bir sanat aşığı iseniz ve zerafet sizin için her şeyden önce geliyorsa o zaman tüm mobilyanızı oyma sanatı ile işlenmiş olarak tercih edebilirsiniz. Tamamen el emeği ile yapıldığı için fiyatı diğer mobilyalara oranla biraz daha maliyetli olacaktır fakat buna kesinlikle değeceğini göreceksiniz. Örneğin ahşap oyma sanatı ile işlenmiş bir yatak odası tercih ettiğinizde burası evinizin en zarif köşesi olacaktır. Eğer oyma sanatını evinizde küçük detaylar olarak kullanmak istiyorsanız bunun için de birçok seçenek mevcut bulunmakta. Örneğin özellikle son günlerde yumurta şeklinde, üzeri tamamen işleme ile kaplanmış, küçük dekoratif objeler oldukça moda. Sizde bu tarz küçük dekoratif objeler kullanarak, evinizin şıklığını ve zarafetini tamamlayabilirsiniz. Hepsi bu kadar da değil, oyma sanatı şıklığını sofralarınıza da rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Örneğin oyma sanatı ile işlenmiş bir tepsi veya ibrik ile bu eşsiz sanatı sofralarınıza taşıyabilirsiniz.

Sizler için derlediğimiz dekoratif oyma modelleri galerimize göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşınız.

 

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.