Ev Dekorasyonu Genel

Doğru Bir Dekorasyonun İpuçları Nelerdir

Written by Secret

Dekorasyon, dilimize Fransızca “Decoration” sözcüğünden geçmiş bir terimdir. İnsanoğlunun yeryüzünde ilk barınma ihtiyacından beri süregelmiştir. Tarih boyunca insanlar vakit geçirdikleri birçok yeri kendi zevkleri ve kullanımlarına göre düzenlemiş ve süslemişlerdir. Günümüzde ismini alan dekorasyon, bir diğer adı ile tasarım; yaşam alanlarının, kullanıcı profilinin amacına uygun olarak şekillendirilip estetik ve verimli olarak şekillendirilmesi işlemine denilmektedir.

Doğru Bir Dekorasyonun İpuçları Nelerdir

Doğru bir dekorasyonun ipuçları nelerdir

– İlk olarak dekorasyonu yapılacak yaşam alanının sınırları belirlenip mekanı kaç kişinin ne amaç ile kullanacağı tespit edilir.

– Tüm kullanıcıların nelere ihtiyaç duyduğu kararlaştırılıp istekleri not alınır.

– Mekanın sirkülasyon haritası çıkarılır. Sirkülasyon mimaride kullanıcının ihtiyacına göre kullanacağı yolu temsil etmektedir. Örneğin, bir mağaza dekorasyonunda sirkülasyon girişten başlayıp vitrinler arasında dolanıp kasaya gelmekte ve çıkışa gitmektedir.

– Yaşam alanının ölçülü hali üzerinden eskiz çalışmalarına gidilir. Her bir kullanıcının istediği konsept ve ihtiyaçları dikkate alınarak bir tasarım ortaya çıkartılır.

– Konsept ele alınırken mekanda kullanılacak malzemelerin türleri, renkleri ve biçimleri büyük önem arz etmektedir. Örneğin; eğer bir salon dekorasyonunda klasik oturma mobilyası kullanıldığında, LCD TV mekana yerleştirilirse bir uyumsuzluk oluşacaktır. Mekandaki mobilyaların modern, klasik, rustik vb. tasarım stilleri ile birbirlerinden farklı olarak yerleştirilmemesine dikkat edilmelidir.

Doğru Bir Dekorasyonun İpuçları Nelerdir

Dekorasyonda Dikkate Alınacak Elemanlar

– Duvar ve kolon yerleşimleri ile zemin ve tavan ilişkileri
– Kapı ve Pencere Boşlukları (ihtiyaç halinde değiştirilebilir.)
– Aydınlatma Elemanları
– Mobilyalar

Dekorasyonda Tadilat ve Tesisat

Dekorasyon sadece renk, uyum ve şekillerden ibaret değildir. Bir banyo dekorasyonuna baktığımızda klozetin yerini belirlerken temiz ve pis su tesisatlarının yerlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Yine aynı şekilde bir salonu mutfak ile birleştirip Amerikan mutfağı haline döndüreceksek kıracağımız duvar kolon olmamalıdır. Mekan dekorasyonunda, tesisat ve tadilata yeterli dikkati göstermezsek tasarımımız yeterli estetiğe ulaşmayacaktır.

Sizin için 2018 – 2019 sezonunun en güzel dekorasyon fikirlerini galerimize ekledik, detaylı inceleyebilirsiniz.

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.