Trend Stil

Eklektik Stil Ev Dekorasyon Fikirleri

Written by Secret

Eklektisizm farklı felsefî veya sanat sistemlerinden alınan unsurların yeni bir sistem içinde yeniden kullanılmasıdır. Sanattaki farklı çağ ve üsluplardan seçilip devşirilen unsurların yeni bir tasarım, ürün ya da düşünce akımı oluşturmak için ele alınması olgusunu ifade eder (Vikipedia). Diğer bir deyişle “seçmecilik, çeşitli görüşlerden seçilmiş fikirleri bir araya toplama” olarak tanımlanabilen eklektizm, son yıllarda dekorasyonda da adından sıklıkla söz ettirmektedir. Geleneksel çizgilerin modern detaylarla zenginleştiği bu stilde taş, ahşap gibi doğal ve sert hatlı malzemeler oldukça renkli ve yumuşak formlarla birleşiyor.

Bu gün artık daha modern ve sade formlarla dengelenmiş olarak gördüğümüz Eklektik Stil Dekorasyon aslında oldukça doğal ve eğlenceli bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Eklektik stilde uyumlu olabilmek için farklı tarzları bir arada harmanlamak oldukça önemlidir.  Örneğin duvar, döşeme ve zemin için doğal renklerden başlayarak diğer renkleri bu renk ile kombinleyebilirsiniz. Bu stilde krem, gri, siyah, kahve ve bej ile beyaz ve fildişi tonları en çok tercih edilen renkler olarak göze çarpmaktadır. Ancak bu naturel renklerle birlikte oldukça dikkat çeken parlak renklerde kullanılabilir. Böylelikle bir kontrast oluşturulabilir. Unutulmamalıdır ki bu stilin en önemli özelliği mutlaka sıradışı ve çarpıcı bir odak noktası oluşturmaktır. Bunun için mekana sıradışılık katacak olan aksesuarlar ya da tamamlayıcı mobilya ürünleri ile bu stil desteklenebilir. Kırmızı bir aksesuar, çiçekli bir puf ve benzeri ürünler ile odak noktası desteklenebilir. Yuvarlak hatlı mobilyaların yanına keskin hatlı mobilyalar ya da tam tersi bir uygulama ile kontrast tümlenebilir.

Modern Eklektik Tarz Dekorasyonda modern mobilyaları klasik ya da antik bir aksesuarlar bir arada kullanabilir, geleneksel ile modern zıtlığını aksesuarlarda, tekstil ürünlerinde ya da tamamlayıcı mobilya ürünleri ile birlikte kullanabilir, kadife, ipek ve saten gibi kumaşları, koton ve benzeri dokumalarla kombinleyebilir, eskitme bir mobilyayı modern cam ve lake gibi sehpalarla tamamlayabilirsiniz.

Bu zıtlıklardan ve kontrastlardan kesinlikle gelişigüzel bir düzenleme akla gelmemelidir. Bu uygulama aynı zamanda zıtlıkların mükemmel uyumunu içerir. Eşyalar bu stilde doğru yerleştirilmeli, orantıya dikkat edilmelidir. Bu stilde mutlaka düşündüğünüz bir dekorasyon teması olmalı. Bu stil kesinlikle sıradışı tasarımları sevenler, farkındalık yaratmak isteyenler ve özgün bir dekorasyondan hoşlananlar için ideal bir seçim olabilir. Galerimizde size ilham kaynağı olacak modern eklektik stil dekorasyon uygulamalarını bulabilirsiniz. Galerimizi tıklayarak sizler için seçmiş olduğumuz eklektik stil dekorasyon örneklerini inceleyebilir ve fikir edinebilirsiniz.

 

 

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.