Yatak Odası

El Yapımı Dekoratif Çeyiz Sandığı Modelleri

Çeyiz sandığının tarihi çok eski dönemlere kadar uzanmaktadır. Romalılar, Mısırlılar, Yunanlılar, Osmanlılardan günümüze kadar gelmiş olan Çeyiz Sandığı, konar göçer hayatın gereği olan bir yerden başka bir yere taşınma sırasında pratik kullanım kolaylığı nedeniyle içine mücevher, silah, kumaş gibi malzemelerin konulduğu ve rahatlıkla taşınması nedeniyle tercih sebebi olmuştur. İlk zamanlar bu özel sandıklar demir menteşeli ve kollu ağır meşe levhalarından yapılmaktaydı. Zamanla İtalyanlar oymalı, kakmalı, deri boyalı ve süslü sandıkları üreterek Çeyiz sandıklarına bir dekoratif özellik de katmışlardır.

Anadolu’da ise çeyiz sandığı çok eski bir gelenek halini almış olup daha çok gelinlik çağına gelmiş olan genç kızların çeyizlerinde yer almış ve bu sandığın içine kızlar tarafından yapılan çeyizlerin saklanması amacıyla kullanılmışlardır.  Günümüzde ise bu sandıklar dekoratif amaçlı kullanılmakta olup bir aksesuar olarak görev yapmaktadırlar. Yörelere göre farklı tarzlarda üretilmekte olan Dekoratif çeyiz sandıkları, el oyması, el oyması ceviz sandık, ceviz sandık, ağaç işleme sandık, Maraş işi sandık, Ankara sandık, gelin sandığı, nişan sandığı olarak isimlendirilmekte ve bu sandıklar sedef kakmalar, oymalar, teneke çakmalı, derili, çıngıraklı, aynalı, kilim kaplı olarak çeşitlilik göstermektedir.

Ev dekorasyonunda ise el emeği çeyiz sandıkları evi süslemek amaçlı kullanılmakta ve daha çok tv sehpası, antrelerde dresuvar, salonda aksesuar olarak kullanılmaktadır. Galerimizde sizler için çok özel bir dosya açtık. En güzel çeyiz sandıkları görsellerinin yer aldığı galerimizi mutlaka tıklayarak, kaybolmaya yüz tutmuş olan bu çok değerli sanatı ve ürünlerini inceleyiniz.

 

 

 

 

 

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.