Ev Aksesuarları

En Güzel Eski İstanbul Gravürleri

Bir baskı tekniği olarak matbaacılıkta ve sanat ürünlerinin yaratımında kullanılan gravür, bir kazıma şekli, çukurbaskı veya oyma baskı olarak adlandırılabilir. Gravür baskı yapılacak görüntünün ahşap, metal veya taş levha üzerine çeşitli yöntemler (elle kazıyarak veya asite yedirme) ile aktarılmasından sonra levhanın mürekkep ile sıvanması ve ardından levhanın yüzeyinin temizlenmesi sonucunda çukur yerlerde kalan mürekkebin oluşturduğu görüntünün baskı uygulanarak kağıda aktarılmasıdır.

Onbeşinci yüzyıldan sonra ortaya çıkan gravür günümüze kadar yaygın bir şekilde kullanılmış ve geliştirilmiştir. Günümüzde birçok sanatçı gravür baskı tekniğinden sanat baskılarının üretilmesinde yararlanmaktadır. Matbaacılıkta ise ondokuzuncu yüzyılın sonlarına kadar basımı yapılan kitaplarda yer alan resimlerin kaliteli reprodüksiyonu için kullanılan gravür, bir baskı tekniği olarak günümüzde de gelişmiş tekniklerle kullanılmaktadır.

Yazımıza konu alan Eski İstanbul Gravürleri ise görselliklerinin yanı sıra aslında tarihi bir belge niteliği de taşır. İstanbul’un geçmiş zamanlardaki görünümlerini, toplum yaşayışını, gündelik hayatı ve mekanları anlatır. Bu nedenle tarihi değerlerinin yanında her biri birer sanat eseri olarak da ele alınmalıdır. Artık günümüzde bir çok dekorasyon uygulamasında duvar süslemede gravürlerden yararlanılmaktadır. Eski İstanbul gravürleri doğrusu modern bir dekorasyonda çok etkili bir havayı yakalamada ideal bir seçim olacaktır. Galerimizi tıklayarak hafızalarınızda yer etmesi ve fikir oluşturması için oluşturduğumuz en güzel İstanbul gravürlerini bulabilirsiniz.

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.