Trend Stil

Geleneksel Japon Mimarisi

Bu yazımızda siz değerli takipçilerimize geleneksel Japon kültüründen ve bunun en gözle görülür hali olan geleneksel Japon mimarisinden söz etmek istiyoruz. Japonya, Büyük Okyanusta yüzlerce adanan oluşan  bir Doğu Asya ülkesidir.

Tarihi çok eski dönemlere değin uzanan Japonların yaşam felsefesinde sadelik, hoşgörü en ön planda gelir ve her şey törensel bir hava içerisinde yaşanır. Japonlarda dinginlik çok önemlidir. Kimona, çay seremonileri, çiçek düzenleme, bahçeler ve mimari hep sakin ve dingin bir ruha sahip olma adına yapılmaktadır.

Japon mimarisinin tarihini Milattan sonra 5. yüzyıla kadar uzatmak mümkündür. Japon mimarisinin yapı taşı olan shoin-zukun terniği ile yapılmış mimari tasarımlar bu gün Japon mimarisinin belkemiğini oluşturur. Bu tekniğe göre mimari yapının ön cephesinde üstü saçaklı ve yanları açık bir veranda yer alır. Yapı genel olarak çevre ve bahçeyle uyumlu olmalıdır. Girişte bir antre yer alır ve odalar ve çatı boşluğu bir tavan bölmesiyle birbirinden ayrılır. Mekanın içerisinde özellikle de salon ya da oturma odasında baş köşe bulunmaktadır. Bu bölümün ki ona “Tokonoma” denilmektedir mutlaka önüne doğal ışık alan bir masa yerleştirilir.

Genel olarak Japon Mimarisinde sadelik göze çarpar. Mekanın içerisinde “Tatami” adı verilen hasırlar serilidir. Japon mimarisinde doğal malzeme kullanılır. Kiaki ağacı, tatami hasırı gibi malzemeler dayanıklı ve özel oluşları nedeniyle tercih edilmektedir. Minimalizmin kendini her alanda hissettirdiği geleneksel Japon evlerinde zen felsefesinin izleri mutlaka hissedilir. Paravan ve sürgülü kapıların kullanıldığı Japon evlerinde sertlik ve yumuşaklığın uyumu hemen göze çarpar.

Galerimizde sizlerin izlerken keyif alacağınızı düşündüğümüz muhteşem Japon mimarisinin en güzel örnekleri yer almaktadır. Galerimizi tıklayarak büyüleyici Japon mimarisini inceleyebilir ve keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

 

 

 

 

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.