Trend Stil

Gotik Tarz Ev Dekorasyonu

Gotik Sanatı ilk olarak Fransa da ortaya çıkmış olmakla birlikte Avrupa’nın her yerinde etkili olmuş ve tüm batı dünyasına yayılmıştır. Genellikle kendini dinsel binalarda gösteren Gotik mimarinin en önemli özelliği sivriliktir denilebilir. Gotik mimaride dilimli kubbeler, sivri ve birbirini kesen kemerler, büyüklük ve yücelik hissinin gözle görülebilmesi, renkli camlar, çok pencereler, kuleler hemen göze çarpar.

Gotik stilin özelliklerinin belirdiği ilk yapı olan Fransa’daki Saint Denis Manastırı, Notre Dame Katedrali, Danimarka’da Raskilde Katedrali, İngiltere’de Salisbury Katedrali, İtalya’da Milano Katedrali ve Portekiz’de Batalhar Manastırıdır.

Zamanla Gotik tarzı yalnız mimarlıkta kalmayıp, resim, yazı, heykel, süs, eşyalar ve ev dekorasyonunda da etkili olmuştur. Özellikle dekorasyon alanında dramatik bir etki yaratan, karanlık bir tarafı olan, gizemli aynı zamanda estetik bir yanı bulunan gotik tarz dekorasyon son derece çarpıcı, dikkat çekici ve etkileyici bir uygulamayı içermektedir. Farklı, gizemli, kışkırtıcı, puslu ve buğulu bir dekorasyondan hoşlananlar için oldukça çekici bir dekorasyon stili olan Gotik Dekorasyon için ideal olan bir taş evin dekorasyonudur. Doğal taş duvarlar ya da mavi, mor, gri renkle boyanmış duvarlar gotik dekorasyon için ideal bir seçimdir. Gotik bir evin zemini taş ya da ahşap olmalıdır. Zeminin üzerinde ipek bir kilim  konsepti tamamlayacaktır. Biraz pahalı bir dekorasyon tarzı olan Gotik dekorasyonda aksesuarlar sanatsal değerde, tekstil ürünleri ise danteller, ipek, saten, brokar, kadife gibi ürünlerden oluşmalıdır.

Ortaçağ dönemini çağrıştıran tablolar duvarlarda çok güzel duracak ve dekorasyonu tamamlayacaktır. Altın, gümüş ve sarı tonlarındaki aksesuarlar, mumlar, kristaller, minderler, yastıklar, ağır perdeler, heykeller, amblemler,  bu muhteşemliğin yaratılmasında büyük rol oynamaktadırlar.

Gotik Tarz Ev Dekorasyonu örnekleri için galerimizi tıklayabilir ve bu karanlık, gizemli, çekici, etkileyici dekorasyon örneklerini yakından inceleyebilirsiniz.

 

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.