Ev Dekorasyonu Ev Tekstili

Halı Dekorasyon Fikirleri

Written by Secret

Halı seçimi, dekorasyon tercihlerinde en önemli unsurlardan birisidir. Halı seçiminizin ilgi çekici ve zevkli bir tercih olması mekânın şıklığını ve kalitesini bir kat daha artıracak. Zikzaklı halılar, dalgalar, taş motifleri, açık maviler, mercan kırmızılar. Halının dekorasyondaki gizemi çözüldüğünden beri firmalar daha can alıcı modeller üretmeye başladı. Bize düşen sadece yaratıcılığımızı kullanmak ve evimiz için doğru tercihler yapmak. Bunun için mekânın genişliği, şekli, stili ve rengi oldukça önemli.

Hangi mekâna, hangi halı gider?

Genellikle oturma odalarında, televizyon odaları gibi enerjisini artırmak istediğimiz mekanlarda tercih edeceğimiz halılar canlı renklerden oluşan ve birden fazla renk barındıran canlı görünüme sahip halılar olmalıdır. Bunun için patchwork halılar oldukça yerinde bir tercih olacaktır. Patchwork halılarla özellikle açık renk koltuklar ve deri koltuklarla hoş bir uyum yakalamanız mümkün. Ortama hem sıcak hem de enerjik bir atmosfer katmanın en kolay yolu, parlak doku ve canlı renklere sahip patchwork halılar. Aynı zamanda sizi açık renklerden uzak tutacak ve mekânın tadını doya doya çıkarmanızı sağlayacak. Kirlenir mi tozlanır mı derdi yaşamadan ayaklarınızı uzatın, çerezlerinizi alın ve kumandanızı, keyfinize bakın.

Hol ve koridorlarda kullanışlılık açısından daha koyu tonlardaki halıları, evinizin şıklığını tamamlayacak ve bütünlük oluşturacak tarzda tercih etmelisiniz. Uzun bir hole sahipseniz tek parça halılar yerine iki parçadan oluşan halılar tercihiniz.

Eğer ortamlarda dinlendirici bir etki oluşturmak istiyorsanız, düz renkte, zemin görünümüne sahip halılar bu iş için ideal. Bunun yanı sıra çarpıcı bir dekorasyon etkisini halı sayesinde oluşturmak isterseniz de yapmanız gereken, çarpıcı renklerden oluşan, iri desenli halıları ön plana çıkarmak. Böylece salonunuzda kullandığınız halıyı salonunuzun odak noktası haline getirmiş olursunuz. Düz veya hareketli halıda karar kılmadan önce, salonunuzun hareketli mi o halde düz alılar sizin için daha uygun tam tersi sade ve soft bir salona sahipseniz biraz hareket katmak için renkli ve canlı motiflere sahip bir halı, tercihiniz olsun. Büyük bir ortama sahipseniz çok parçadan oluşan ya da birbirine eş renk ve desenlere sahip halılar sayesinde etkili bir dekorasyon seçimi yapmış olursunuz. Ortamınızküçükçe fazla parçadan kaçınarak tek parça bir j halı kullanmanız yerinde olacaktır.

 

Halı Dekorasyon Fikirleri

 

Halının şekline gelince

İlla ki halılar dikdörtgen, köşeli olacak diye bir kural yok. Yuvarlak halılar, elips halılar, çiçek yapraklı halılar, asimetrik halıları mekânınıza alışılmışın dışında bir ahenk katmak için varlar. Asimetrik halıların otantik tarzda ve modern tarzda olanlarından hangisi mekânınızın stiline uyuyorsa onu tercih edin. Ve sıra dışı fikirlerinin keyfini çıkarın. Günümüzde klasik dokumalardan ziyade asimetrik dokumalar daha yaygın durumda.

Sizler için derlediğimiz halı dekorasyon fikirleri galerimize göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşınız.

 

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.