Ev Aksesuarları

Herend Porselen’in Muhteşem Büyüsü

Sevgili Secrethome.net takipçileri. Sizlere bu yazımızda çok özel bir dosya olan “Herend Porselen” hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Tüm koleksiyonerlerin, antika tutkunlarının, sanat eseri düşkünlerinin, özel tasarım isteyenlerin çok ilgilendiği, takip ettiği ve sahip olmak istediği Herend yani tüm dünyanın tanıdığı şekliyle “Porselenin Kraliçesi” Herend Porselen hakkında paylaşımlarda bulunmayı amaçlıyoruz.

Dünyaca ünlü Herend, ismini 1826 yılında Macaristan’da Vince Stalg tarafından  seramik üretmek amacı ile Herend’de kurulmuştur. Kısa bir zaman sonra Mor Fischer tarafından satın alınan Herend ilk porselen üretimine 1839’da başlamıştır. Genellikle Herend’in eski Çin desenleri, klasik porselen reprodüksiyonları kısa sürede bütün dikkatleri üzerine toplamıştır. Her şeyin el yapımı olduğu Herend Porselenlerinde eski yöntemler kullanılmakta olup sadece fırınların ısıtma yöntemlerinde teknolojiden yararlanılmıştır. Herend porselinin içinde bulundurduğu karışım sayesinde beyazlık, şeffaflık ve duruluk elde edilmektedir.

Herend Porselen’in bünyesinde yüzlerce ressam çalışmakta ve figürleri porselene işlerken tamamen gün ışığından yararlanmaktadırlar. Herend Porselen’in üç yıl eğitim alınabilen bir okulu da bulunmaktadır. Herend siparişler üzerine üretim yapmanın yanısıra, müşterinin özel isteği üzerine de sipariş kabul etmektedir. Herend, 2000 figürü, 11.700 formu ve porselendeki duruluğu ile göz kamaştırmakta ve  müşterileri Herend’in üretiminden bu yana aldıkları her hangi bir ürünün kaybolan ya da kırılan parçasını Herend’e sipariş verilerek yeniden sahip olma şansına sahip olabilmektedirler. Herend’in diğer bir özelliği ise, süslemelerde özellikle doğadan esinlenmesi. Dekorları arasında özel kuşlar, anlamları olan çiçekler (lotus, şakayık ve hint çiçekleri gibi), nebatlar, kelebekler, şelaleler, çobanlar ve çin desenleri bulunmaktadır.

Herend Porselen’in en tanınan modelleri Herend Rothschild Serisi, Herend Queen Victoria, Herend Classic ve Herend Apponyi Serisi‘dir. Herend’in ilk üretiminin yapıldığı fabrika 1964 yılında restore edilerek, müze haline getirilmiştir. Müzede, 1826 yılından beri yapılan üretimde, ilk çıkan parçalar hep saklanmakta ve sergilenmektedir.

Ülkemizde ise Herend’in ilk mağazası 1998 yılında Nişantaşı’nda, ikinci mağazası ise Caddebostan’da açılmıştır. Bu mağazalarda markaya ait bir çok desen ve alternatif ürünler bulunmaktadır. Çay-kahve setleri, yemek takımları, biblolar, hediyelik ve dekoratif Herend ürünlerinin yer almaktadır. Dünyada Herend Herald isimli aylık bir dergi de çıkaran Herend, bu sayede müşterilerine lanse ettiği yeni ürünleri ve düzenlediği aktiviteler hakkında tüm bilgileri sunmaktadır. Dünyanın bir çok ünlü isminin ve aristokrat ailelerin evlerini süsleyen Herend,  ülkemizde de bir çok ünlü isim ve kolleksiyoner tarafından seçilmekte ve kullanılmaktadır.

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.