Ev Dekorasyonu Genel

İç Dekorasyon Nedir

Written by Secret

Eski zamanlardan günümüze kadar temel ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olan insanlar aynı zamanda yaşadıkları ortamları daha rahat, daha iç açıcı ve daha kullanışlı olması için ellerinden geleni yaparlar. Bunun sonucu olarak ta insanlar bu alanda iç dekorasyon ve mekan düzenleme kavramlarını geliştirerek günümüze kadar gelmesine öncülük ettiler.

İç dekorasyon iç mekanın hem göze hitap edecek şekilde hem de kullanım açısından düzgün biçimde dizayn edilmesidir. Görsel biçimde bir iç mekanın oluşturulması her şeyden önce bireyin kendi zevk ve isteklerine bağlı bir durumdur. Hepimiz çoğunlukla kendi evimizi kendimiz düzenlemeye çalışırız ve bunu uygularken kendi tercih ve beğenilerimizi göz önünde bulundururuz. Lakin pek çok insan bulunduğu ortamın içini tasarlamaya çalışırken bazı detayları görmezden geldiğini unutup ya da bilmeyip daha sonra kendi yerleştirdiği bu mekanlardan rahatsızlık duymaya, memnun olmamaya başlar. Görsel dizaynın yanı sıra dikkat etmememiz gereken bir diğer önemli noktada elbette ki kullanım alanı açısından yapılan düzenlemedir. Yani hangi eşyayı hangi amaçla kullanacağımızı belirleyerek ona uygun yer ve ortam tasarımı yapmaya çalışırız. Kimimiz fonksiyonel dizayn konusunda becerikli olsa da hem görsel hem de fonksiyonel dizaynı bir arada oluşturamamaktan kendisini yetersiz hissedebilir.

İç Dekorasyon Nedir

İç Dekorasyonun Önemi

 

Pek çok insanın söylediğinin tam aksine iç mekan düzeni oldukça önemli bir konudur. Bu konunun bu kadar önemli olmasının en temel sebebi elbette ki iç mekanlarda harcadığımız zaman diliminin çok fazla olmasıdır. Her gün evimizde, büromuzda, kafelerde ya da değişik alışveriş merkezlerinde uzun vakitler geçiririz. Bazı restoran ve ya cafeler de uzun süre vakit geçirmekten, oturmaktan rahatsızlık duymazken bunun yanı sıra bazı mekanlardan bir an önce çıkmak oradan ayrılmak isteriz aslında ayrılmak için hiç bir sebebimiz olmadığı halde ayrılırız. İşte bunun en önemli sebebi iç mekanın kişileri rahatsız edecek şekilde düzenlenmesidir.

Bazı renklerin bazı mekanlarda yanlış tercihi, ve ya bazı eşyaların yanlış yerleştirilmesi o yerin huzurunu kaçırabilir. Ve ya yeteri kadar aydınlık olmayan mekanlarda kullanılan yanlış duvar renkleri o mekanı daha da kasvetli ve sıkıcı hale getirebilir. Yanlış yerlere konulan eşyalar üst üste bir görüntüye neden olup mekanı daralta bilir. Bu gibi olumsuz durumlar mekanın pozitif enerjisini düşürürken bir taraftan da kolay kullanımını engellemiş olur. Bu nedenledir ki yaşamımızı devam ettirdiğimiz ortamlarda daha sağlıklı bir sonuca ulaşmak için iç mekan düzenleme inceliklerine daha çok dikkat etmemiz gerekir.

Sizler için derlediğimiz iç dekorasyon nedir galerimize göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşınız.

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.