Ev Dekorasyonu Genel Oturma Odası , Salon

İskandinav Dekorasyon Fikirleri

Written by Secret

İskandinav tipi dekorasyon, bir diğer deyimle kendi içinde minimalizmin ve modernizmin çağrışımlarını barındıran ve minimalist, modernist düşünceye mazhar olmuş ev sahiplerinin gözde dekorasyon algısıdır. Konusu geçen düşünce yapılarını taşıyan bu ev sahipleri İskandinav dekorasyonunu benimseyecek ve evlerinde kullanmak isteyeceklerdir. İskandinav dekorasyonunda ana fikir, beyaz tonlarını baskın hale getirerek diğer renklerle bunu sentezleyip tasarım içerisinde kullanmaktır. Bu dekorasyon stili, tahmin edilebileceği üzere Danimarka, Finlandiya, Norveç İskandinav ülkelerinden ismini almaktır. Bahsi geçen ülkelerin mevsimsel değişiklikleri göz önünde bulundurularak kullanılan aksesuarlardaki stil öne çıkar.

İskandinav stili dekorasyonda beyazın öne çıktığını artık öğrendiniz. Mekanı hoş ve ferah göstermek amacıyla beyaz duvarlarında kullanıldığını yine bu dekorasyon tipinde görmekteyiz. Beyaz rengin vurgulanmasındaki asıl sebep, bahsi geçen ülkelerin coğrafi özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Beyaz, iç açıcı bu ferah rengiyle odada gerekli ruh ahenginin bütünleşmesini ve ev sahibine yansımasını sağlamaktadır.

İskandinav Dekorasyon Fikirleri

İskandinav dekorasyonunda ahşap malzeme kullanımı, ev sahibini var olan doğruya götürmekteki diğer adımı olacaktır. Ahşap dışı mobilyaların çoğu yine beyaz renkte uygulanmalıdır. Bu stilde kullanılan dekorasyon fikrinin temelini oluşturan önemli unsur, kullanılan mobilyaların doğası gereği minimalist olmasıyla birlikte işlevselliğini yitirmemiş objelerin tasarıma uygulanmasıdır.

İskandinav dekorasyonuna uygun bir oturma odası hazırlamak için, ahşap zemini sıcak olmayan zamanlarda yapay post bir halıyla, sıcak havalarda sıcak renklerle kaplı kilimlerle bezeyebilirsiniz. Salona ise siyah bir koltuk koyup, bunu renkli minderlerle tamamlayabilirsiniz. Koltuğun ön kısmına ahşap bir sehpa yerleştirebilir, beyaz duvarlarınıza eğlenceli tablolarla süsleyebilirsiniz.

Eğer düşünceniz yatak odası dekore etmek ise, İskandinav stiline uygun modern objeler tercih etmeli ve yer zemini olabilirse ahşap kalmalıdır. Yapacağınız bu dekorasyon işleminde en belirgin ahşap malzeme olacağından bu unsura dikkat etmek gerekebilir. Yine yatak kenar ve başlıkları ahşaptan olabilir. Söz konusu dekorasyonu monotonluğundan kurtarmak için ise, metal aksesuar kullanımını yatak odası içinde geçerli kılabilirsiniz. Ya da bir diğer tercih olarak soft renk kullanımını odada arttırabilir, soğuk havayı biraz olsun uzaklaştırabilirsiniz.

Kullanılacak obje ve malzeme yapısına detaylı değinmek gerekirse, keten ve pamuğun bu stilde katkısı olması gerekiyor. Öyle ki, doğal kumaş kullanımının bu stilde en büyük göstergeleri keten ve pamuk kullanımıdır. Doğaldır, dokusu kolayca hissedilir. Aynı zamanda kumaşlarda çiçek desenlerinin kullanımı söz konusu ortamda pastoral çekicilik yaratabilir. Beyaz rengin fazlalığı bu dekorasyon tipinde fazlaca karşılaşılan bir durum olsa da, ahşap zemin ve malzeme kullanımı beyazın soğuk havasını dağıtır ev sahibini doğal ve sıcak ortam ile baş başa bırakır.

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.