Mutfak

Küçük Mutfakları Nasıl Dekore Etmeliyiz

Küçük metrekareli bir mutfağa sahipseniz, mutfağınızda rahat hareket edemiyorsanız, mutfakta geçirdiğiniz zaman sıkıntılı bir hal alıyorsa, içiniz daralıyor ve kendinizi bir an önce mutfak dışına atmayı istiyorsanız sizin mutfağınızın dekorasyonu ile ilgili bir probleminiz var demektir. Pekala küçük mutfaklarda da doğru seçimler, iyi bir planlama, önceliklerin belirlenmesi ve zevkli bir tasarımla hoşluklar yaratılabilir, küçük hilelerle geniş ve ferah ortamlar elde edilebilir, sıcak ve kullanışlı bir mutfak elde edilebilir. Yapmanız gereken renk seçimini bilinçli yapmak, depolama alanlarını doğru yerleştirmek, aydınlatmanın nasıl olacağını belirlemek, mutfak eşyalarını fonksiyonel, küçük ebatlı tercih etmek ve  bu eşyaların kullanım önceliklerini belirleyerek sık kullanılmayanları göz önünde, tezgah üstünde bulundurmamak. İsterseniz sırasıyla gidelim…

1-Küçük mutfaklarda duvarların rengi, mobilyaların rengini belirlerken iyi düşünülmeli ve mekanı olduğundan da geniş gösterecek açık renkler tercih edilmelidir. Beyaz, bej, krem, kırık beyaz gibi renkler mutfak duvarları için ideal renklerdir. Ancak renkli, çiçekli, desenli duvar kağıtları ile de mutfağınıza sıcaklık, samimiyet ve canlılık katabilirsiniz fakat bu durumda duvarlarda fazla aksesuar kullanımından kaçınmak gerekir.

2-Mutfak dolaplarının seçimi de depolama alanları açısından oldukça önemlidir. Küçük mutfaklarda her santimetrekarenin kullanımı önemli olduğundan tezgahın hemen üstünden başlayarak tavana kadar yükselen dolaplar tercih edilebilir. Boş kalan duvarlara da aşırıya kaçmamak ve konsepti bozmamak kaydıyla renkli sade açık raflardan yerleştirilebilir.

3-Küçük mutfaklarda tavana sıfır aydınlatmanın tercih edilmesi hem ışığın mutfağın geneline dağılımın sağlanması açısından hem de mekanı daha ferah göstermesi açısından  doğru bir seçim olacaktır.

4-Fonksiyonel mutfak araç gereçlerin kullanımı da küçük mutfak dekorasyonunda oldukça önemlidir. Mutfağın bir duvarı boyunca uzanan tezgah görünümlü bir masa ve tabureler ile bir yemek köşesi oluşturulabilir. Yada katlanabilir bir masada mutfağa hem dekoratif bir görünüm katar hem de pratiklik kazandırır.

5-Yine duvara monte eşyalarda mutfakta hareket serbestliği açısından önemlidir. Açık raflar, duvara monte küçük bir televizyon,  servis seti, bardaklık, ekmeklik vb. ürünler hem mutfakta yaptığınız işte size pratiklik kazandıracak hem de görsel olarak da hoş duracaktır.

6-Tabi böyle küçük bir mutfağa da eşya seçimi küçük olmalıdır. Set üstü ocak, mini boy tezgah üstü fırın, fonksiyonel küçük ebatlı beyaz eşya seçimi alanı doğru kullanmanın yollarından biridir.

7-Mutfak dolaplarının kapaklarının cam, ışığı yansıtan çelik ya da parlak malzemelerden seçilmesi alanı olduğundan daha ferah gösterecektir.

8-Küçük mutfaklarda güneş ışığından yararlanmak için ışığı yansıtan, geçiren stor perde kullanmak da mekanı daha geniş göstereceğinden doğru bir perde seçimi olarak düşünülebilir.

9-Mutfakta kullanılan koyu renkte bir zemin kaplaması mutfağınızı olduğundan da küçük gösterecektir. Bu nedenle açık renkte zemin kaplaması mutfağı daha geniş gösterecektir.

10-Özellikle küçük mutfaklarda metal ve cam yüzeylerin kullanılması bu malzemelerin yansıtıcı özellik taşımalarından dolayı avantajlı olacak, ışığın ve rengin net olarak algılanmasını sağlayacaktır.

Dilerseniz şimdi yukarıda açıkladığımız bu ayrıntılar eşliğinde hazırlanmış, küçük mutfak dekorasyonu uygulamalarına galerimizi tıklayarak bir göz atalım. İşte basit ve küçük mutfak dekorasyonu örnekleri…

Küçük Mutfak Dekorasyonu (4)

Küçük Mutfak Dekorasyonu (6)

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.