Mutfak

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı

Kullanışlı, fonksiyonel bir mutfak vaktinin büyük bir bölümünü mutfakta geçiren bayanlar için oldukça önemlidir. Bu nedenle mutfak dekorasyonu doğru bir planlama ile yapılmalı, içerisinde her alana hakim olunabilecek, rahat hareket edilebilir ve göze hitap edecek unsurlara sahip olmalı, her şeyden önce de işlevsel ve dekoratif özellikleri taşımalıdır. Mutfağınızın sizin ihtiyaçlarınıza cevap vermesi, her zaman düzenli tutulabilmesi, sizin enerjinizi düşürmemesi ve eğlenceli bir ortama sahip olması kaliteli bir zaman için de önemlidir.

Mutfağını iyi tanımalı, ölçülerini, şeklini bilmeli, mutfak eşyaları da buna göre seçilmelidir. Eğer mutfağınız küçükse dolabı bol çekmeceli, bir çok bölmeye sahip ve işlevsel olmalı, mutfak tezgahı modüler ve ihtiyaca cevap verecek fonksiyonellikte olmalı. Geniş bir mutfağın dekorasyonu size daha geniş seçenekler sunabilmekte, istenilen bir çok özelliği mutfakta uygulama şansı verebilmektedir.

Mutfağınızın zeminini açık renkte seçerseniz mutfağınız olduğundan geniş gözükecek, koyu renkli bir zemin ise daha küçük bir görünüm yaratacaktır. Büyük karolar mutfağınızı daha büyük, küçük karolar ise  daha dar gösterecektir.

Geniş mutfaklar için ada tipi mutfak ideal bir seçimdir. Bu mutfak tipinde, mutfakta kullanılan modüllerin dört tarafı açık ya da üç tarafı açık yarım ada şeklinde olabilir. Son derece rahat kullanım özelliğine sahip bu mutfaklarda hareketli bir alan yaratılmış olup, pişirme gruplarının da ankastre ya da davlumbaz tiplerinden seçilmesi gerekmektedir.

Studio tipi bir evde yaşıyorsanız size önerimiz açık mutfaktır. Açık mutfaklar iki kişilik aileler, yalnız yaşayanlar, bekarlar, öğrenciler için ideal bir seçim olabilir.

Mutfak aydınlatması da önemlidir ve doğru yapılması gerekir. Mutfak aydınlatması gözünüzü yormamalı, genel bir aydınlatma için florosan tercih edilmelidir. Bu aydınlatma sayesinde mutfakta her alanı net bir şekilde görebilirsiniz. Enerji tasarrufu sağlayan halojen ışıklandırmayı da tercih edebilirsiniz.  Ancak dolapların altına ışıklandırma yerleştirilerek odak noktaları oluşturulabilir ve yaptığınız yemeği rahatlıkla görebilirsiniz.

Mutfağınızda metal, cam, mermer, ahşap gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Paslanmaz çelik oldukça uzun ömürlü ve dayanıklı bir malzemedır. Ancak yansıtıcı özelliğe sahip olması nedeniyle ışığı yansıtır, mutfaktaki renklerin net görünmesini sağlar. Estetik bir malzeme düşünüyorsanız mermeri tercih edebilirsiniz. Mermer dayanıklı olması nedeniyle zeminde ve mutfak tezgahında kullanılabilir. Son derece hijyenik olup, kir barındırmaz. Cam mekana ferah bir görünüm kazandırır. Küçük mutfaklar için ideal bir seçim olabilir. Sadece çizilmemesi ve çatlamaması için dikkatli kullanmak gerekir. Ahşap ise doğal bir malzeme olup mutfağa sıcak bir görünüm kazandırır. Sağlıklıdır.

Son zamanlarda mutfaklarda kumandayla kapakları, çekmeceleri açılıp kapanabilen ray sistemleri kullanılmakta, dolap içlerine yerleştirilen aydınlatma sistemleri, fonksiyonel mutfak tezgahları, katlanabilen bataryalar, dokunmatik cam ve seramik ocaklar, buharlı fırınlar mutfaklarda yerlerini almakta. Parlak ve metalik renkler mutfak dekorasyonunda sıklıkla tercih edilmekte, cam ve lake öne çıkmaktadır.

İdeal Mutfak Dekorasyonu Fikirleri (6)

İdeal Mutfak Dekorasyonu Fikirleri (19)

İdeal Mutfak Dekorasyonu Fikirleri (5)

 

 

 

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.