Genel

Osmanlıda Dekorasyon Günümüzde Devam Etmekte Midir?

Written by Secret

Dekorasyon ve Çeşitlilik

Dekorasyon son yıllarda öylesine çeşitlilik gösteren bir konu haline gelmiştir ki artık her tarz ve modele uygun malzemeler bulunmakta, neredeyse 100 yıllık eşyalar sandıklardan çıkıp şık dekorasyon malzemeleri olmaktadır. Yaratıcı fikirler ve dekorasyon alanında öncü olan kuruluşlar bu sektörü çok fazla genişletmişler ve herkesin evine girmeyi başarmışlardır. Bugün çevrede genç yaşlı ya da zengin fakir herkes evinde en az bir parça dekorasyon malzemesi bulundurur hale gelmiştir. Bu konuda internet ve sosyal medyada fikirler ve bloglar başı çekmiş binlerce kişinin takip ettiği sayfalar ve fotoğraflar herkese ilham olmuştur. Dekoratif fikirlerin çoğunda eski ya da işe yaramayacağı düşünülen malzemelerin kullanılması ya da kullanılan malzemelerin maliyetinin düşük olması sebebiyle herkesin ilgisini ve dikkatini çekmeyi başarmıştır. Eski yeni tüm eşyaların kullanılabileceği ve işe yarayabileceği bir yol bulunmuş olması eskicilerin bile yüzünü güldürmüştür.

osmanlıda dekorasyon

Osmanlı Stili Yeniden Hayat Buldu

Bu antika tarzı dekorasyon eskilerde kalan bir akımı daha ortaya çıkartmıştır. Osmanlı döneminde kullanılan eşyaların ve aksesuarların oldukça gösterişli ve süslü olduğu bilinen bir gerçektir. O dönemlerde özellikler hükümdarların para harcamaya ve gösterişe düşkün olması kullanılan eşyalardan duvarlara, kurna başlarından bardaklara tüm eşyalara yansımış ve bir Osmanlı kültürü oluşturmuşlardır. Şimdilerde moda ya da tarz adı verilen bu akımı canlandıran durum ise tarihe meraklı bir grup dekorasyoncu olmuştur. Osmanlıda kullanılan figürler ile geliştirdikleri fikirler önce mobilya sektöründe hayat bulmuş daha sonra da kahve fincanlarına kadar ilerleyip hayatımızın ortasına girmiştir. Yaldızlı renkler ve bol tuğralı işlemeler, kadife kumaşlar ve bronz metaller, kristaller, değerli taşlar ve daha birçok dekorasyon malzemesi kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Sizin için 2018 – 2019 sezonunun günümüz modasında yerinin alan Osmanlı motiflerini galerimize ekledik, detaylı inceleyebilirsiniz.

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.