Mutfak

Porselen ve Seramik

Öncelikle yazımıza porselen ve seramik tanımlarını yaparak başlamak istiyoruz. Vikipedia’dan aldığımız tanımlamalar doğrultusunda;

1-Porselen, sadece doğal kaynaklı hammaddelerden üretilen bir maddedir. Beyazlığını kullanılan boyalardan değil, kullanılan hammaddelerden alır; 1400 °C civarında pişirilerek pekişir; ışık geçirgenliğine sahiptir, ve sağlıklı bir üründür.

2-Seramik bir veya birden fazla metalin, metal olmayan element ile birleşmesi ve sinterlenmesi sonucu oluşan inorganik bileşiktir. Genellikle kayaların dış etkiler altında parçalanması ile oluşan kil, kaolen ve benzeri maddelerin yüksek sıcaklıkta pişirilmesi ile meydana gelirler. Bu açıdan halk arasında pişmiş toprak esaslı malzeme olarak da bilinir. Cam, tuğla, kiremit, taş ve beton, çimento ve porselen de bu gruba girmektedir.

Porselen latince istiridye anlamına gelen Porsella kelimesinden türetilmiştir ve Avrupa’ya portekizli tüccarlar tarafından getirilmiştir. Porselen içerdiği hammaddelere, bu maddelerin oranlarına ve pişirilme derecelerine göre sert ve yumuşak porselen olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sert porselen daha dayanıklıdır. Porselen ısıya da dayanıklıdır.

Seramik ise  pişirim sıcaklıkları porselen ürünlere oranla daha düşüktür. Bu nedenle de su geçirgen ürünlerdir. Bu özelliklerinden dolayı, seramik ürünlerin uzun süreli kullanımlarda, su emişinden kaynaklı sır çatlakları oluşur. Sırda çatlama, hem hijyen hem de sağlık açısından ciddi bir sorundur. Çatlak sır aralarına yerleşen yemek artıkları zamanla ürünü sağlıksız sınıfına sokar. Sır çatlamasına neden olan sadece ürünün sık kullanımı değildir. Pişirim sıcaklığı düşük bir ürün oluşundan kaynaklı seramik, sert darbelere karşı dayanıksızdır.

Porselen seramiğe oranla çok daha dayanıklı ve sağlıklı bir üründür. Aynı zamanda porselen sağlık, zarafet, estetik ve sanat içerir. Bu nedenle yemek sunumlarında porselen yemek takımı tercih edilir. Sanki sunulan yemeği daha lezzetli kılar. Porselen dokusu nedeniyle mikrop barındırmaz, koku sinmez ve kolay temizlenir. Dayanıklıdır. Yemek sıcaklığını uzun süre muhafaza eder. Estetik bir üründür. Zarif porselen yemek takımları ile muhteşem bir yemeğin keyfine diyecek yoktur.

Galerimizde sizler için en güzel porselen yemek takımı modellerini bulabilirsiniz.

 

 

 

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.