Renkler

Renklerin Dekorasyona Etkileri

Bazen bir ortama girdiğimizde içimize bir ferahlık, bir sıcaklık, bir güven hissi gelir. Bazen de bulunduğumuz ortamda rahat olamaz sebebini bilemediğimiz bir iç sıkıntısı, huzursuzluk ve rahatsızlık hissederiz. Hiç düşündünüz mü neden böyle davranışlar sergileriz. Bu davranış şekillerinin, psikolojimizle ilgili olduğunu ve hatta daha detaya inildiğinde de o mekanların dekorasyonu ile doğrudan ilintili olduğunu anlarız. Renkler. Evet renkler bizim kişiliğimiz direkt olarak etkiler. Dekorasyonda kullanılan renklerin bizim içsel dünyamıza etkisi oldukça güçlüdür. O halde nasıl yapmalı ve bizi mutlu edecek, rahatlatacak ve huzur bulabileceğimiz renkleri nasıl seçmeli, dekorasyonda nasıl kullanmalıyız. Evimizin dekorasyonunda hangi renkleri neye dikkat ederek seçmeliyiz. Dekorasyonda renk seçimi oldukça önemlidir. Mekanın ölçülerine, geniş yada dar oluşuna, tavanın yüksekliğine dikkat ederek, kişiliğimiz ve beğenilerimiz doğrultusunda renk skalamızı oluşturabilir, dekorasyonumuzu da bu tespitlere göre yapabiliriz.

Bunun için öncelikle renkleri tanımalıyız. Renklerin anlamları, güçleri, temsil ettiği kavramlar vardır. Bazı renkler sıcaktır. Bazıları ise soğuk. Bazı renkler aktif, bazıları ise pasiftir. Renklerin kültürlere de etkisi vardır.  Kimi renkler sıcak, enerjik, kışkırtıcı özellikler taşırken kimi renklerin de sakinleştirici, huzur verici rahatlatıcı, dinlendirici etkileri vardır. Karamsar olanları, huzursuzluk yaratanı, sinirlendireni vardır. Kırmızı, sarı, turuncu sıcak renklerdir. Mavi, mor, yeşil ise soğuk renklerdir. Nötr renkler ise beyaz, siyah ve gridir.

Kırmızı dikkati hemen çeken bir renktir. Bizi heyecanlandırır. Uyarıcı etkileri vardır. Ateşli bir renktir. Kan basıncımızı yükseltir, iştahımızı açar. Enerjiktir.

Sarı ışık yayar, güneş gibidir. Aydınlıktır. Mutluluk verir, sakinleştirir, ruhsal dengemizi sağlar. Ev dekorasyonunda açık sarı tonları ideal bir seçimdir. Ancak aynı zamanda fazla kullanımı ise gerginlik yapar. Konsantrasyonu kuvvetlendirir ve samimi bir renktir.

Mavi ise sakin bir renktir. Deniz ve gökyüzü rengidir. Mavi güvenli bir renktir. Hafif hüzünlüdür. Yatıştırıcı etkisi vardır. Kararlı bir renktir.Denizin ve gökyüzünün rengi mavi, sakin bir renktir.

Yeşil doğadır, pastoral çağrışımlar yapar. Rahatlatıcıdır, doğrudan göze hitap eder ve sakinleştirir. Hayallerimizde olan hayalgücümüzü zenginleştiren bir renktir. Dengelidir.

Beyaz renk asildir. Ev dekorasyonunda en çok kullanılan bir renktir. Temizliği temsil eder.  Saflığın, yalınlığın rengidir. Özgüvenlidir. Dekorasyonun vazgeçilmezidir.

Mor zenginliğin rengidir. Zariftir. Kışkırtıcıdır. Dikkatli kullanmak gerekir. Çünkü fazlası sizi yorabilir ve itici olabilir. Asil bir renktir.

Pembe ise romantiktir. Sakinleştirir. Zariftir ve göze hitap eder.

Kahverengi ise sağlamlık ve güven, dürüstük gibi kavramları temsil eder. Özellikle ev dekorasyonunda açık kahveler sıklıkla kullanılır. Huzurun rengidir. Gerçi biraz klasik bir havası vardır ama iyi bir tonlama yapıldığında  mükemmel bir duruşu vardır.

Turuncu coşkuludur, çılgındır, vurguludur. Enerjik ve heyecanlıdır.

Koyu renkler mekanı daraltırken, açık renkler küçük mekanları daha geniş gösterir. Alçak bir tavana sahipseniz duvarları koyu tavanı açık bir renkle boyamalısınız ki yüksek bir tavan algısı yaratabilesiniz. Kısacası renkler davranışlarımızı ve ruh halimizi doğrudan etkilemektedir.

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.