Oturma Odası , Salon

Salon Dekorasyonu İçin Renk Seçimi Nasıl Olmalı

Written by Secret

Salonunuzu yenilemeyi düşünüyorsanız işe renginden başlayabilirsiniz. Evin en gözde mekanı olan ve dekorasyonuna bu nedenle çok önem verilen salonunuzda bir renk bütünlüğü olması hem şık bir görüntü elde etmenizi sağlar hem de gözü yormaz. Ancak salon dekorasyon rengini değiştirecekseniz öncelikle salonunuzun büyüklüğünü, aldığı ışığı, kullanılan mobilyaları iyi düşünmeli ve öyle karar vermelisiniz. Ama önemli olan size sunulan dekorasyon örnekleri üzerinden bir uygulamada bulunmak yerine doğru tercihler ve doğru yakıştırmalarla size kendinizi iyi hissettirecek seçimlerde bulunmalı ve neyi nasıl seviyorsanız öyle bir dekorasyon yaratmalısınız.

Daha önce sitemizin renkler kategorisinde de bilgisini verdiğimiz üzere açık renkler salonu daha geniş ve daha ferah gösterirler. Bu renkler içerisinde fildişi, krem, bej, beyaz, pudra, pembe, açık mavi gibi pastel tonlar en sık kullanılan renkler olarak sıralanabilir. Bu renkler salonunuza düzenli, şık ve gösterişli bir hava verir. Ancak bu pastel tonlara koyu renklerle canlılık katmak hem enerjik  hem de samimi bir mekan elde etmenizi sağlar.

Öncelikle salonunuzun büyüklüğünü göz önünde bulundurarak dekorasyon tarzınızı belirleyin. Mesela modern bir dekorasyondan hoşlanıyorsanız muhtemelen açık renkli mobilyalara yöneleceksiniz ve salon dekorasyonunuzu bu renk üzerinden oluşturacaksınız. Böyle bir dekorasyon her zaman için şık bir görünüme yol açar. Ancak bütünüyle bu renk üzerinden yapılan bir dekorasyon renklendirilmediği sürece göze çok soğuk görünür. Bu nedenle özellikle beyaz ağırlıklı dekorasyonları turkuaz gibi, mavi, açık gri, mint yeşili, pastel tonlarla harmanlamak gerekir. Beyaz ya da açık renk koltuk takımlarını renkli yastıklarla, örtülerle, renkli perdelerle ve renkli aksesuarlarla abartıya kaçmamak koşuluyla birlikte kullanabilirsiniz.

Eğer klasik bir tarzdan hoşlanıyorsanız bu defa parlak renkleri kullanabilirsiniz. Mesela parlak perdeler, ışıltılı ve gösterişli aksesuarlar kesinlikle bu dekorasyona en çok yakışan renklerdir. Bir de rahatına düşkün ve biraz gösterişten hoşlanan biriyseniz koyu renklerle altın ve gümüş renklerini, parıltılı objeleri, parlak kumaşlı perdeleri mutlaka kullanın.

Duvarlarda ise sarı  ve gri, gri ve açık pembe, beyaz ve turkuaz gibi renk kombinlerini düşünebilirsiniz. Nötr renklerin kullanıldığı salonlarda renkli tabloları, pufları kullanabilirsiniz. Ya da sarı, yeşil, şeftali gibi tonlamalarla salonunuzu renklendirebilirsiniz. Galerimizde size fikir oluşturması için salon dekorasyonunda kullanılan renklere ilişkin görseller yer almaktadır. Galerimizi tıklayarak modelleri yakından inceleyebilir ve fikir edinebilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Tepe Home Modern Köşe Takımı Modelleri başlıklı makalemizde Tepe Home modern köşe takımları, Tepe Home yeni köşe takımları ve Tepe trend köşe takımı modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir. Web sitemiz dekorasyon fikirleri, ev dekorasyon ve mobilya dekorasyon konularında içerik üretmektedir.

Yükleniyor..