Ev Aksesuarları Ev Dekorasyonu

Son Moda Dekorasyon Raf Modelleri

Written by Secret

Duvar rafları evlerin tüm kısımlarında kullanılabilir. Raflara, biblolar, oyuncaklar, koleksiyon malzemeleri ve kitaplar gibi çok sayıda eşya konulabilir. Dar alanlarda, dolaplara alternatif olarak kullanılabilir. Özellikle, küçük evlerde ve odalarda yer tasarrufu sağlar. Böyle mekanlarda dekorasyon için gereklidir.

Rafın Yapıldığı Malzemenin Seçimi

Raflar plastik ya da ahşap olabilir. Fakat, banyo ve mutfak gibi nemli alanlarda, suya dayanıklı malzemler tercih edilmelidir. Bu yüzden bu mekanlarda, suya maruz kaldığında deforme olan ahşap yerine, plastikten, taştan ya da betondan yapılmış raflar tercih edilebilir.

Ahşap raflar, kullanıldığı ağaca ve renklerine göre çok sayıda seçim yapabilme imkanı tanır. Ortama uyumlu renkte bir raf seçilebilir. Oturma odaları, salonlar ve yatak odaları ahşap raflar için uygundur.

Son Moda Dekorasyon Raf Modelleri

 Şekillerine Göre Raflar

Raflar, düz, şerik şeklinde, kare, dikdörtgen ya da yuvarlak olabilir. Mutfak ve banyolarda bölmeli olan ve kapaksız olan raflar, malzemelerin yerleştirilmesi açısından daha kullanışlı olabilir. Banyodaki raflar, lavabonun altına ve üzerine konumlandırılabilir. Mutfakta ise, mutfak tezgahının üzerine uzun ve şerit şeklinde bir rafın monte edilmesi, mutfakta kullanılan kavanozlara ve malzemelere erişimi kolaylaştıracaktır. Mutfakta, raf yeterli olmadığında, tencere ve tavalar saplarından rafın kenarlarına tutturularak sarkıtılabilir. Banyolarda ve mutfaklardaki askılıkların üzeri genişse, bu kısımlar da raf olarak kullanılabilir.

Raflar için yer problemi olduğunda, raflar odanın köşelerine uyumlu olarak monte edilebilir. Ayrıca duvarın içi oyularak, duvara gömülmüş raflar tasarlanabilir. Özgün bir tasarım olarak, salonlarda ve oturma odalarında, duvarlara pencere şeklinde bir raf oyulabilir. Buraya, kitap, çerçeve, vazo gibi aksesuarlar konulabilir. Oturma odaları için, metal ve delikli bir duvar yaptırılırsa, sökülüp takılabilir raflar eklenebilir. Bu sayede rafların yeri istenildiği gibi değiştirilebilir, aynı zamanda raflar oturmak için bank olarak da kullanılabilir.

Rafları tasarlarken rafların üzerine masa lambaları monte edilebilir ya da yerleştirilen küçük mumlarla raflar aydınlatılabilir.

Çocuk odaları için rafların arasındaki boşluklara çeşitli çizimler yapılabilir. Çocuk odalarında komodin yerine, yatağın yanına küçük bir raf sabitlenebilir. Ahşap ve ağaç şekli oluşturulup duvara monte edilmiş ağaç şeklinin dalları da raf olarak kullanılabilir.

Evde kullanılmayan eşyalarla, düşük maliyetli raf modelleri oluşturulabilir. Duvara monte edilen meyve kasalarına rahalıkla eşyalar yerleştirebilir ve rafa dönüştürülebilir. Evin içerisinde, kullanılmayan eski borular varsa, bunlar farklı renklere boyanıp, şekillendirilirse raf görevi yapabilir. Kullanılmayan kaykaylar da duvara sabitlenerek, üst yüzeyleri raf olarak kullanılabilir. Eski sepetler de, duvara monte edildiğinde aynı görevi görür.

Sizler için derlediğimiz dekoratif raflar galerimize göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşınız.

 

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.