Ev Dekorasyonu Genel

Turkuaz Dekorasyon Fikirleri

Written by Secret

Turkuaz, yeşile çalan mavi renk olarak renk skalasında yerini almaktadır. Kıyafetlerde, restoranlarda, mağazalarda, sokaklarda, dükkanlarda, evlerde ve aklınıza gelebilecek hemen her yerde kullanılabilecek bu renk tonu insan beyninde rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Turkuaz renginin kullanıldığı dekorasyon fikirleri özellikle son yıllarda oldukça artan bir kullanım alanına sahip olmuştur.

Turkuaz Dekorasyon Fikirlerinin Kullanılabileceği Yerler

Özellikle denizle yaptığı çağrışım nedeniyle yazlık turistik bölgelerdeki dükkan ve restoranlarda sıkça karşımıza çıkmaya başlayan turkuaz dekorasyon uygulamaları beyaz renk ile sağladığı uyum nedeniyle, yanında en çok tercih edilen renklerin başında beyaz gelmektedir. Restoranların yanında ev dekorasyonunda da oldukça sık kullanılmaya başlanan turkuaz rengi evlerde özellikle mutfak ve banyoda kendine yer bulmaktadır. Bunun da yine yazlık bölgelerde olduğu gibi suyun yaptığı bir çağrışım olduğu göze çarpmaktadır. Mutfak ve banyolarda bulunan fayansların rengi olarak oldukça fazla kullanılan turkuaz rengi aynı zamanda buraların dekoratif süslerinde de fazlaca kullanılmaktadır. Bugün kişiler bir dekorasyon mağazasına girdiğinde turkuaz renkteki banyo ve mutfak süslerine çok rahat bir biçimde ulaşılabilmekte. Ayrıca yine bu renkte mutfak ve banyo araç gereçleri de son derece ulaşılabilir ve revaçta. Hem cafcaflı renklerle yapılan dekorasyon fikirleri gibi göz tırmalamayan, hem de mat renklerin bulunduğu dekorasyon fikirleri gibi donuk bir izlenim oluşturup enerji düşürmeyen turkuaz dekorasyon fikirleri, bu noktada ev sahiplerine ideal bir seçim oluyor. Retro tarzın bir elementi olan turkuaz rengi genç ve dinamik bir ruhu yansıtması ve aynı zamanda diğer birçok renkle birlikte kullanılması kolay, yani kullanışlı bir renk olması da sıkça tercih edilmesini sağlamakta.

Turkuaz Dekorasyon Fikirleri

Turkuaz Rengin Uyumlu Olduğu Diğer Renkler

Beyaz renkle yan yana kullanıldığında oldukça taze bir görüntü elde edilmesini sağlayan turkuaz rengi aynı zamanda sarı, siyah, gri, kahverengi, mor gibi renklerle gönül rahatlığıyla kombinlenebilir. Aynı zamanda gül kurusu ve toprak rengi gibi hafif ve donuk renklerle de uyumlu olan bu rengin hangi renklerle birlikte kullanılacağı; dekorasyonu yapılacak ev bölümüne göre seçilmelidir. Turkuaz renginin içinde bulunan yeşil ve mavi renkleri ton fazlalığına göre yeşilimsi veya mavimsi bir görüntüye sahiptir. Burada hangi renk daha fazla ise o zaman soğuk veya sıcak bir görüntü oluşturmaktadır. Yeşil rengin yoğunlukta olduğu turkuaz tonu daha sıcak bir renk ortaya çıkarırken, mavi rengin yoğunlukta olduğu turkuaz rengi ise daha soğuk ve beyaz renk ile daha çok uyum sağlayan tondur.

Sizler için derlediğimiz turkuaz dekorasyon fikirleri galerimize göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşınız.

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.