Ev Dekorasyonu Genel

Yemek Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli

Written by Secret

Yemek odası, mutlu aile yemeklerinin keyfine varılan mekan olmanın yanı sıra, aynı zamanda da misafirlerin ağırlandığı mekandır. Ev için oldukça önemli olan bu mekanın tasarımı da son derece önemlidir. Çünkü iyi tasarlanan bir yemek odası insana ayrı bir keyif ve mutluluk verir.

İyi tasarlanan ve iyi dekore edilen bir yemek odasına sahip olmak için yeterli alana sahip olunması gereklidir. Sandalyeleri, masayı, konsolları, aydınlatmaları ve büfeleri yerleştirme sırasında kullanılacak olan alan, en önemli unsurlar arasındadır. Tasarımı iyi olan alanlar mükemmel bir uyuma sahiptir. Zemin döşemesinden tavan aydınlatmasına, duvarlardan masalara kadar her şey uyum ve bütünlük içinde olmalıdır.

Yemek Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli

Yemek Odası Nasıl Dekore Edilmeli?

Yemek odasının tasarımı temek unsurlarla başlar. Yemeğe oturan kişi sayısını yükseltmek isteyen kişilerin duvar kenarlarına banklar yapması veya yemek odası çok küçükse katlanabilir bir masa tercih etmesi uygundur. Renklerin de ihmal edilmemesi gerekli. Zengin ve parlak renkler kullanılabildiği gibi, açık ve sönük renkler de tercih edilebilir. Bunun için öncelikle yemek odasında yaratılacak havaya karar verilmesi gerekiyor.

Yemek odasının hem hareket edebilir hem de erişilebilir olması önemlidir. Aynı zamanda servis malzemelerinin el altında olması, ev sahibini sürekli mutfağa gitmekten kurtaracak en önemli ayrıntıdır. Yemek odası için en ideal tasarım tarzı ve konforu birleştiren bir tasarım olmalıdır.

Dekorasyonda Nelere Dikkat Edilmeli?

Yemek odası dekorasyonunda en önemli ayrıntı, aydınlatmalardır. Hem servis malzemelerinin hem de masanın estetik ve güzel görünebilmesi için aydınlatmanın yeterli olması gerekir. Odağın tamamen masa masada olduğu bir aydınlatma tercih edilmesinde fayda var.

Yemek odasında kullanılan malzemeler de önemlidir. Malzemelerin uzun ömürlü olması telafisi zor sıkıntılara engel olabilir. Uzun ömürlülüğü sağlamak isteyen kişilerin kompozit ve ahşap malzemeleri tercih etmesi gerekir. Aynı zamanda yapılacak küçük dokunuşlar yemek odasını seyrine doyum olmayan bir mekana dönüştürebilir. Bu yüzden kullanılacak çiçeklere, perdelere ve dekorasyon eşyalarına özen gösterilmesi gerekir.

Hangi Renkler Tercih Edilmeli?    

En başarılı yemek odalarında göze çarpan renkler, kontrast renklerdir. Mavi ve kırmızı tonların beyaz tavanlarla birleşimi ortaya nefis sonuçlar çıkarabilir. Modern ve minimal yemek odaları için krem ve beyaz duvarlar en doğru seçimdir. Açık renkler tercih edilirken çiçek aranjmanlarıyla renkli eklemeler yapılabilir. Çok çarpıcı ve baskın renklerden uzak durmakta fayda var. 

Yemek Odası Dekorasyon Tüyoları

Estetik gümüş tepsiler, porselen yemek takımları ve servis takımları büfede sergilenebilir. Bu koleksiyona perdeler, çiçekler ve sanat ürünleriyle renkli katkılar sağlanabilir. Aynı zamanda duvar kağıdıyla kaplanmış bir salonda ışıklardan oluşan gölgeler de yemek odası dekorasyonunun değişmez parçalarından biridir.

Sizler için derlediğimiz yemek odası dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli galerimize göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşınız.

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.