Trend Stil

Zaha Hadid’in Neo-fütürist Mimarlık Eserleri

Irak asıllı İngiliz vatandaşı Zaha Hadid 1950 yılında Irak, Bağdat’ta doğmuş ve 2018 yılında Amerika, Miami’de hayatını kaybetmiştir. Londra Architectural Association okulunda mimarlık okuyan Hadid, 1980 yılında Londra merkezli bürosunu kurmuştur. 1980’lerde Architectural Association’da ve Dünyanın başka yerlerindeki prestijli kurumlara ders vermiştir. Graduate School of Design’da, Harvard üniversitesinde, İllinois üniversitesinde, Hamburg’daki Hochschule Für Bildende Künste’de, Knowlton mimarlık okulunda eğitmenlik yapmıştır. American Academy of Arts and Letters’ın onur üyesi olmuştur. Vefatından önce Viyana’da uygulamalı sanatlar üniversitesinde profesörlük yapmıştır.

2004’te Pritzker Mimarlık Ödülünü alan ilk kadın mimar olan Zaha Hadid, 2008 yılında Forbes Dergisi’nın Dünyanın En Güçlü 100 Kadını listesinde 69. olmuştur. Pek çok uluslararası yarışmanın da birincisi olan Hadid, son zamanlarda Irak Hükümeti tarafından Irak’ın Merkez Bankasına yeni bir bina tasarlaması için görevlendirilmiştir.

Dünyaca ünlü neo-fütürist mimar Zaha Hadid imzalı eserlerin yer aldığı galerimizi tıklamanızı ve bu muhteşem eserlere yakından bakmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.