Ev Aksesuarları

Dekorasyon Tarzlarına Göre Aksesuar Seçimi

Salon dekorasyonunun olmazsa olmazları arasında yer alan ve dekorasyonu etkili kılan aksesuarlar çok çeşitli olmakla birlikte farklı kullanım alanlarıyla değişiklik göstermektedir.  Salonlarda genellikle duvar saatleri, tablolar, vazolar, yapay ve canlı çiçekler, minik biblolar, şekerlikler, duvar aplikleri, avize ve abajurlar  gibi çeşitli süs eşyaları kullanılmaktadır. Görüldüğü üzere son derece geniş bir ürün yelpazesinde karşımıza çıkan aksesuarlar hem dekorasyonun etkisini arttırır, hem de görsellikleri ile dekorasyonu tamamlar. Seçenek böylesine fazla olunca tabi aksesuarları da iki ana gruba ayırmakta fayda var. İlk grupta gerekli olan ancak dekoratif özellikleri ile dekorasyonu zenginleştiren aksesuarlar ki bunlar duvar saatleri, abajurlar, lambaderler gibi, ikinci grupta da süs amaçlı olarak kullanılan aksesuarlar bunlarda süs eşyaları, biblolar, çiçekler, çerçeveler, örtüler olarak sıralanabilirler.

Salon aksesuarlarını seçmeden önce salonda olması istenen genel havanın ne olacağına karar verilmelidir. Salon ya da oturma odası romantik bir dekorasyona mı sahip olmalı yoksa modern bir hava mı yakalanmalı. Yoksa klasik bir tarzı mı yansıtmalı. Eğer seçiminizi romantik dekorasyondan yana yapıyorsanız doğal olarak aksesuarlarınızdaki renk seçimi de pembe, lila, açık mavi ve de beyaz renkler olmalıdır. Dantel sıkça kullanılmalı, çiçek motifleri de unutulmamalıdır. Eğer salon mobilyalarınızda örtü tercih ediyorsanız bunlar daha çok çiçek baskılı keten kumaşlardan yapılmış örtüler olabilir. Diğer bir alternatif olarak tercih edebileceğimiz dantel dokulu örtülerde mekanda şık bir görüntü yaratacaktır. Canlı veya yapma çiçekler, güzel anılarımızı canlandıracak renkli çerçeveler, renkli şamdanlar da bu tarzın vazgeçilmezleri arasındadır.

Eğer modern bir salon dekorasyonu tercih ediyorsanız büyük rakamlı farklı tasarlanmış duvar saatleri, halılar  ve perde renkleriyle uyumlu biblolar hatta salonunuz büyükse biraz daha aksesuar seçimini yükselterek heykeller, yağlı boya tablolar ile modern ve yenilikçi bir tarzı yakalayabilirsiniz. Klasik tarzda bir salon dekorasyonunda ise bu tarzın olmazsa olmazlarından olan osmanlı motifli el emeği vazolar, şekerlikler ve biblolar mükemmel bir seçim olabilir. Klasik tarzda dekore edilmiş bir salonda mobilyalarda örtü kullanılacaksa bu örtüler de dore, lame detaylı ya da geleneksel motiflerle süslü parçalar olmalıdır. Aydınlatma elemanlarında ise yine romantik dekorasyona sahip salonlarda pembe çiçek motifli inci detaylarla süslü bir abajur, modern salonlarımızda düz renkli geometrik desenli cam avizeler, sade bambu detaylı avizeler ya da spot lambalar, klasik salonlarımızda ise saray havası yansıtan kristal camlı taşlarla süslenmiş avizeler iyi bir seçim olabilir.

Galerimizde sizlere oldukça güzel görsellerde aksesuar seçimine ilişkin fikirler bulabilirsiniz. Galerimizi tıklayarak dekorasyon tarzına göre aksesuar seçimlerini inceleyebilir ve fikir edinebilirsiniz.

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.