Ev Aksesuarları

Sanatın Cama Yansıması Çeşm-i Bülbül

Cam sanatının en güzel ve önemli örnekleri dünyada Bohemya Kristalleri olarak kabul görmüştür. Ülkemizde ise ilk cam fabrikasının 18. yüzyılın başlarında III. Selim döneminde Beykozda kurulması nedeniyle burada gerçekleştirilen üretimlerde Beykoz İşi Cam olarak adlandırılmıştır. Çeşm-i Bülbül, Türk Camı, Venedik biçimi ile üretilen Türk Filigranosu da Beykoz İşi Cam olarak bilinmektedir. Beykoz İşi döneminin osmanlı sanatını, zevkini yansıtmakta ve en güzel örneklerini de vazolar, kaseler, ibrikler, gülabdanlar, tabaklar, şekerlikler oluşturmaktadır.

Temel olarak renkli, opal, saydam cam gibi gruplara ayrılan Beykoz işi camların bilinen en güzel modeli maydonozlu’dur. Bu model Çeşm-i Bülbüllerde, vazolarda, ibriklerde sıklıkla görülmektedir. Bugün bu eşsiz mükemmellikteki cam sanatını Paşabahçe müthiş bir koleksiyon ile hayata geçirmiştir. Ustaların el işçiliği, göz nuru ve yüksek sanatsal düzeyi ile üretilerek sanatseverlerin beğenisine sunulmuş olan Paşabahçe Beykoz Cam Koleksiyonu mutlaka görülmeli ve bu estetik değerler kesinlikle hayranları ile buluşmalıdır. Böylesine sanatsal dokunuşlarla üretilmiş olan ve insanın göz zevkini derinden okşayan, camın usta ellerdeki hayat bulmuş halini görmek için mutlaka galerimizi tıklamalısınız. İşte size en seçkin Beykoz İşi Cam Örnekleri….

Beykoz Yeşil Opal Laledan Şekerlik Seti

Osmanlı Beykoz Şekerlik

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.