Dekoratif Taş Nasıl Döşenir

Dekoratif Taş Döşeme

Son yıllarda artık duvar boyama derdi ile insanlar uğraşmak istememekte ve duvar kağıdı ve taş kaplama gibi yöntemleri kullanmayı tercih etmektedirler. Evlerinde dahi taş döşeme işlemi ile hem evinin içine hem de dışına uygulata bilmektedir. Her ikisi içinde uygun olan bu yöntemi restoranlarda, kafelerde daha çok karşılaşsak da villa tarzı evlerin dış kaplamasında olduğu gibi ev içinde koridor ya da bazı odalarında odanın tarzına, mobilyalarla uyumu sağlanarak taş kaplama dekorasyonu yapılmaktadır.

Dekoratif Taş Nasıl Döşenir

Kullanılan taş kaplama modelleri

Her taş kaplama modeli isteğinize göre evinizin dış kaplamasına uyacak şekildedir. Bir ayrım yapılmadan uygulanabilecek olan taş kaplama modellerinde evin içerisinde ya da bir mekanda uygulanacağı zaman oda içinin tasarımına uygun şekilde yapılmalıdır. Oda içindeki eşyalara göre de taş kaplaması yapılır ya da taş kaplama modeli seçilip uygulandıktan sonra rengi ve havasına göre eşyalar da seçilebilir. Piyasada taşların modelleri rocc taş modelleri, rotto taş modelleri, beyaz antik taş modeleri, ladrillo tuğla modelleri, asure tuğla modelleri, rustik tuğla modelleri, antik kale ve kale taş modelleri, likya taş modelleri, geçmeli kayrak taş modelleri, dere taş modelleri, tarla taş modelleri ve daha fazla kaplama tipi modelleri farklı firmalar tarafından sunulmaktadır.

Dekoratif Taş Nasıl Döşenir

Duvara uygulanışı

Taş kaplama yönteminin iki farklı yöntemi vardır. File üzerine ya da filesiz taş kaplama yöntemidir. İkisi de farklı alanlarda kullanılmakta ve uzun ömürlü kullanımı olmaktadır. File üzerine uygulananlar küçük taş tiplerindeki modellerin rahatça tutması için kullanılır ama büyük taş ebatları birbirine geçme olarak işlenmektedir. Uygulanırken genel olarak bir kalıbı vardır ve o şekilde satılır ve uygulanması gerekir. Duvara taşlar yerleştirilirken duvarın tutması için bir yapıştırıcı uygulanır ve aralarında boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilir.

İşleme başlarken ilk olarak duvarın ölçüsü belirlenmeli ve ona göre malzeme getirilmeli ve uygulanması sağlanmalıdır. Eni ve boyu ölçülerek metrekare cinsinden taş kaplaması getirilmektedir. Malzeme getirilirken de tam olarak yeteri kadar getirilmemeli fazladan getirilmelidir. Çünkü kırılma eksik olma sorunları ile uğraşılmaması gerekmektedir. Uygulanacak duvarın çöküntüsü ya da çıkıntısının olmaması gerekmektedir. Çünkü taşlar birbirine tam geçmelidir. Düz değil ise düzeltildikten sonra derz oluşturup taşı tutması için yapıştırıcı oluşturulmaktadır. Yapıştırma işleminden önce de taşların istediğiniz renkte olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Renk uyumunda da sorun yaşanmadığında, uygulanacak alana nasıl bir şekil yapılarak uygulanacağı ya da duvarın tamamının kaplanması tamamlanabilecektir.

Sizler için derlediğimiz dekoratif taş nasıl döşenir galerimize göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir