Ev Dekorasyonu

Yılbaşı Ağacı Süslemesi Nasıl Yapılmalı

Yılbaşı, herhangi bir takvime göre içinde bulunulan yılın bitimi ve yeni yılın başlangıcı. Dünyada en yaygın kullanılan takvim olan Gregoryen takvimi kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece yılbaşı gecesi veya yılbaşı akşamı olarak adlandırılır. Pek çok kültürde yılbaşı gecesi, özel olarak hazırlanmış yiyecekler ve içecekler tüketilerek, çeşitli eğlenceler düzenlenerek geçirilir. (kaynak: Vikipedi)

Son dönemlerde ülkemizde de yeni yılın gelişi ile birlikte giydirilmeye başlanan çam ağacı süsleme geleneğinin kökleri pagan dinine kadar dayanmaktadır. Paganizm, kökenleri dünyanın kadim doğa dinlerine uzanan bir inanç biçimi ve bu dinlerin genel adıdır. Paganizme göre doğada bir sürü güç ve enerji kaynağı vardır ve çoğu da birbiriyle uyumludur, çoğu da birbiriyle uyumsuzdur. Paganlar doğanın kutsallığını kutsar ve doğadaki her şeyde izlerini gösteren o ilahiliğe saygı duyar ve sunarlar. İşte doğaya ve ilahi güce duyulan saygı ile geliştirilen “Noel Ağacı” geleneği de Pagan ritüellerinden biridir.

Çam ağacı, Paganların doğaya saygı duruşunun göstergesiyken, Çin ve Mısır ülkelerinde her zaman yeşil kalan yaprakları ile ölümsüz yaşamın sembolü kabul edilmiştir. Yani yeni bir yıla girerken bu ülkelerde çam ağacı, zamansızlığa vurgu yapmak niyetiyle süslenmeye başlanmış. Ayrıca Çinliler, Mısırlılar ve Yahudiler bu ölümsüzlüğü sembol eden ağaçların dallarından hazırlanan çelenkleri de kayıplarını uğurlarken kullanmayı tercih etmişler.

Doğudan esen çam ağacı rüzgarı Avrupa’da kendini farklı bir alışkanlığın ardından yılbaşına taşımıştır. Çam Ağaçları zamanla çeşitli geleneklerin kutlanması için de süslenir olmuştur. İskandinavlarda çam ağacı süslemesi geleneği, Noel zamanında kuşlar için bir ağaç hazırlamak amacı ile süslenmesiyle başlamıştır. Ancak günümüze gelen asıl yeni yıl ağacı süsleme geleneğinin Almanlar tarafından başladığı söylenmektedir. Çam ağaçlarının süslenme biçimleri de ülkeden ülkeye, inanıştan inanışa farklılık göstermiştir. Mumlar, kağıt süsler, ışıklar, melekler, yıldızlar, renkli ve farklı materyallerle hazırlanmış süsler, ekmekler, kurabiyeler ve daha niceleri ağaç süslemesinde kullanılır olmuştur.

Yeni yılda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeni yılı renklendirmek ve anlamlı kılmak adına süslenmekte olan yılbaşı çam ağacı süslemeleri için galerimize bakabilir ve siz de örneklerden ilham alarak çam ağacınızı şimdiden süslemeye başlayabilirsiniz.

 

 

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.