Ev Aksesuarları Ev Dekorasyonu

Çini Dekorasyon Modelleri

Written by Secret

Kültürümüzün geleneksel sanatları arasında yer alan çini işlemeleri geçmişimizden bugüne ara ara hayatımızın bir bölümüne girmiştir. Çini dekoratif ürünleri yüzyıllardır mutfakta, banyoda, döşemelerde, tezgahlarda veya hediyelik süs eşyası olarak bizimle birlikte tarihimize tanıklık etmiştir.

Unutulmaya yüz tutmuş çini işlemeleri son yıllarda oldukça trend ürünler haline gelerek evimize değişik bir atmosfer katmaktadır. Özellikle mutfakta kullanım alanı oldukça yaygındır. Geçmiş tarihimiz olan çini işlemeler evimizin herhangi bir köşesine otantik bir hava katmakla beraber modernliğin de simgesi haline gelmiştir.

Çini Dekorasyon Modelleri

Çini İşlemeli Dekorasyonlar

Çini işlemeler yalnızca evlerde değil alışveriş merkezleri, kafeteryalar, restoranlar ve daha birçok yerde kullanım alanı bulmaktadır. Özellikle rengarenk ve desenlerinin şaşırtıcı şekilde ilgi çekici olması nedeniyle de göze hitap eden çini işlemeler çoğu zaman bizi tarihin orta çağlarında gezintiye çıkarır. En çok kullanım alanı mutfak ve banyo olan çini işlemeler hem tezgah üstüne hem zemine hem de alın karosu olarak kullanabileceğiniz geniş bir yelpazeyi ayaklarınıza sermektedir.

Peki çini tasarımlar nerelerde kullanılır?

Genellikle mutfak, banyo, yer döşemesi, çeşme başlığı, cami minaresi, bahçe süsleri, havuz içi ve havuz başı döşemeleri, hamam işlemeleri ve daha birçok alanda kullanılan çini dekoratif işlemeler günümüzde moda ürünleri arasında yer almaktadır. İşlemesi ve motifleri ustalık gerektiren bu ürünler hayatımıza bambaşka bir hava katmakla kalmayıp evinizin estetik bir görünüm elde etmesini de sağlar. Çini işlemeleri hediyelik eşya olarak da oldukça ilgi görmektedir. Tabaktan, vazoya, heykellere ve daha birçok ürünle hayatımızda yer almaya devem eder.

Bir Başka Avantajlı Yanı Dayanıklı Olması…

Geleneksel Türk geleneğinin sembolü haline çini işlemeler istenilen boyuta göre düzenlenmektedir ve sıcak, soğuk ani ısı değişimleri ve nem gibi faktörlere karşı oldukça dayanıklıdır. Sır altı boya ve tahrir baskısıyla geleneksel çini tekniğine uygun olarak yapıldıklarından sonsuz desenlerden oluşan ve değişik renklerde yapılabilen bu sanat eserleri cam dokunun altında kaldığı için güneş ışığı, su, sıcaklık değişimleri ve nemde çok az etkilenmektedir. Bu sayede uzun yıllar boyu renklerini ve canlılıklarını koruyabilirler.

Her bütçeye uygun fiyatta çini dekorasyon modellerini bulmanız mümkün aynı zamanda istediğiniz boyutta ve istediğiniz şekilde kendinize özel olarak da yaptırabilirsiniz. Çini işlemeler ile dekorasyon yaparken dikkat etmeniz önemli bir husus ise eşyalar veya mekan ile arasındaki uyumluluğun sağlanmasıdır. Önceden iyi bir gözlem yapılarak renk ve desen seçimi buna göre yapılmalıdır. Aksi halde uygun bir dekorasyon havası oluşmayacak ve estetik bir görünüm elde edilmeyecektir.

Sizler için derlediğimiz çini dekorasyon modelleri galerimize göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşınız.

 

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.