Ev Aksesuarları Ev Dekorasyonu Oturma Odası , Salon

Salon Aydınlatmasına Yönelik İpuçları

Written by Secret

Gündelik yaşamda evin içinde en çok zamanın geçirildiği bölüm salon olarak bilinmektedir. Bu nedenle salonun aydınlatılması en az dekorasyon için alınan objeler kadar önemlidir. Aydınlatma evin her yerinde olduğu gibi salonda kullanılan mobilya ve diğer objeleri ön plana çıkarıp şıklık katmaktadır.

Salon Aydınlatması Nasıl Yapılmalıdır?

Salon aydınlatması hakkında karar verilirken sahip olunan dekorasyon üzerine hareket edilmelidir. Örneğin avangart salon ile rustik salonlarda aynı aydınlatmalar kullanmak mantıksız olacaktır. Salonlarda yer alan avizeler veya tek bir aydınlatma kaynağı çoğunlukla salonun aydınlatılmasında yeterli olmamaktadır. Bu nedenle salonlarda ki oturma alanı ile yemek alanına ayrı ayrı aydınlatma tercih edilmelidir. Salonunuzun oturma bölümünde bir masa lambası ve abajur ile ekstra aydınlanma sağlayabilir hatta bazı durumlarda sadece abajuru kullanarak elektrik harcamalarınızı da kısıtlayabilirsiniz.

Eğer salonunuzu dinleme alanı ilan edecek ve ona göre bir ışıklandırma istiyorsunuz, tercihiniz loş ışıklar olmalıdır. Büyük aydınlatmalar ve televizyonun yanında ki ışıklar hem gözünüzü yorduğu gibi hem de görüntü kalitesini düşürecektir. Salonunuzda ki mobilyalarınızın etraflarına ayaklı aydınlatma elemanları koyarak estetik bir görünüm ile beraber güzel bir dinleme ortamı sağlanacaktır.

Salon sadece oturma odası olarak değil yemek odası olarak kullanılabilmektedir. Bu gibi salonlarda yemek masasının aydınlık olmasına dikkat edilmelidir. Bunun için yemek masasının üzerine bir avize veya sarkıt lambalar tercih edilmektedir. Böylelikle şık ve zarif bir görünüm yakalanmış olur.

Salon Aydınlatmasına Yönelik İpuçları

Salonda ki diğer dekorasyon ürünlerinizi ortaya çıkarmak için de aydınlatma çok önemlidir. Dikkat çekmek istediğiniz bir tablo veya eşyanın yakınına bir aydınlatma sağlanarak bu eşyayı göz önüne çıkarabilirsiniz. Ayrıca salonun dört bir yanına aydınlatma elemanları yerleştirerek geniş bir salon izlenimi yaratılabilmektedir. Tavana doğru yerleştirdiğimiz başka bir aydınlatma elemanı ile de insanlarda yükseklik algısı oluşturulabilmektedir.

Oturma odasında eğer el işi gibi faaliyetlere imkan veriliyorsa aydınlatma, küçük spotlarla veya abajur lambalarla sağlanabilir böylece hem elektrik açısından tasarruf sağlanacaktır hem de göz sağlığı için daha iyi bir çözüm olacaktır.

Salon aydınlatmasında ki en önemli unsur, ortama sağlanan ışık gözü yormamalı ve aşırıya kaçmamalıdır. Işığın rengi gözü yormamalı ve birbirleriyle uyumlu olmalıdır.

Sizler için derlediğimiz salon aydınlatmasına yönelik ip uçları galerimize göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşınız.

 

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri !Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.