Ev Dekorasyonu Yatak Odası

Yatak Odası Dekorasyon Önerileri

Written by Secret

Yatak odası, bir evin kuşkusuz ki en önemli odalarından biri. Günlük ortalama 7-8 saatin uykuda geçtiği düşünülürse, uyku aktivitesinin gerçekleştiği yatak odasının da rahatlığı önemli bir detay olarak karşımıza çıkar. Yatak odası dizaynında her şeyden önce önemsenmesi gereken şey, odanın uykuya uygun rahatlıkta olmasıdır. Peki, yatak odası dekorasyonu için uygulanabilecek alternatif fikirler nelerdir?

Yatak Odası Dekorasyon Önerileri

Canlı Duvarlar

Yatak odası dekorasyonunda duvarların rengi ve duvarlara asılabilecek aksesuarlar odanızın keyfini artıracaktır. Yatak odası; rahatlamaya, gevşemeye ve uykuya ihtiyaç duyduğunuz anda sığındığınız bir sığınak gibi olduğundan yatak odası duvarlarında kullanılması gereken renkler de soft ve rahatlatıcı renkler olmalıdır. Renklerin psikolojik anlamlarına göre hareket edilirse açık mavi, krem rengi, açık yeşil gibi renkler rahatlamayı ve huzuru çağrıştırdığı için bu renkler yatak odasında rahatlıkla kullanılabilir.

Yatak odası duvarlarında çeşitli aksesuarlar yaratıcı biçimlerde kullanılarak farklı bir dekorasyon fikrini de ortaya çıkarabilir. Örneğin yılbaşı ağaçlarını süsleyen minik ışık demetleri yatak odasında özellikle yatak başlığının üzerinde duvara zarar vermeden kullanılabilir. Minik ışıklar istenilen şekillerde eğilip bükülebilir ve yatak odasında sempatik bir hava yaratılmasını sağlar. İsteğe göre bu lambalara küçük fotoğraflar veya ünlü tabloların minimal versiyonları da küçük mandallarla tutturulabilir ve nostaljik bir hava yaratılabilir.

Yatak Odası Dekorasyon Önerileri

Renkli Fikirler

Yatak odasında yalnızca soft renklerle sınırlı kalmak istemeyenler için de renkli ve canlı fikirler de göze çarpar. Bohem ruhunun yansıması olarak turuncu, mavi, pembe, kırmızı, mor, mavi gibi renklerin canlı yansımaları gerek aksesuarlarda gerekse yatak örtülerinde kullanılarak canlı bir hava yaratılabilir. Bu dekorasyon fikrinde amaç yatak odanızın sıra dışı ve rengarenk olması olduğu için renk seçimi ve düzenleme seçenekleriniz daha geniş olacaktır. Renkli yastıklar ve yatak örtüleri ile yatağınızı ve odanızı renklendirebilirsiniz. Dilerseniz kendiniz yapacağınız dilerseniz satın alacağınız renkli duvar aksesuarları ile de odanızın canlı ve bohem bir hava kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu stile yakışan mobilyalar ise genellikle doğal ahşap görünümlü mobilyalar veya viktoryen havası taşıyan koyu renk mobilyalardır. Bohem stilde ön plana çıkan en önemli şeylerden biri de renklerin uyumlu olması gerek gibi bir kısıtlama olmamasıdır. Birbirine zıt renkler de kullanarak yatak odanıza bohem bir ışıltı katabilirsiniz.

Yatak Odası Dekorasyon Önerileri

Yaratıcı Hareketler

Yatak odanızın farklı olması için öncelikle yatak odası dekorasyonu konusunda kafanızda oluşan kalıplardan uzaklaşmanız gerekmektedir. Yatak odalarında nostaljik bir hava yaratmak isteyenler, eskilerin sineklerden korunmak için kullandığı cibinlikleri değerlendirebilirler. Yatağın olduğu tavana eklenecek bir kanca ile asıp kullanabileceğiniz cibinliği ister klasik modellerde, isterseniz farklı renklerde, ister boncuklu ister ışıltılı kullanın odanızda yaratacağınız nostaljik hava değişmeyecek.

Yatak odalarında kullanılabilecek bir diğer aksesuar da duvar rafıdır. Marangozlara özel olarak yaptırabileceğiniz veya büyük mobilya marketlerden kolaylıkla bulabileceğiniz rafları yatak odanızda son derece işlevsel şekilde kullanabilirsiniz. Duvarlarına kolayca monte edilebilen raflara isterseniz fotoğraflarınızı, isterseniz dekorasyonunuz ile uyumlu biblolarınızı, isterseniz kitaplarınızı yerleştirebilirsiniz. Yatak odasında çok alışılan bir dekorasyon fikri olmayan duvar rafları farklı bir detay olarak göze çarpacaktır.

Evin her köşesinde olduğu gibi yatak odalarında da dekorasyon fikirleri kullanıcıyı ne kadar yansıtırsa kullanıcı orada o kadar huzurlu olur.

Sizin için 2018 – 2019 sezonunun en güzel yatak odası modellerini galerimize ekledik, detaylı inceleyebilirsiniz.

About the author

Secret

Leave a Comment

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.